Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
29. března 2018 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký ministr pro veterány rezignoval. Trump chce dát post svému osobnímu lékaři

Americký ministr pro veterány David Shulkin končí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr pro veterány David Shulkin končí. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký ministr pro záležitosti veteránů David Shulkin brzy rezignuje na svou funkci. Oznámil to ve středu americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu zároveň řekl, že na uvolněnou funkci nominuje svého osobního lékaře Ronnyho Jacksona.

O Shulkinově osudu se ve Washingtonu dlouho spekulovalo. Jeho pozici výrazně oslabil skandál z letošního února, kdy se ukázalo, že při své loňské cestě do Británie a Dánska neoprávněně přijal lístky na tenisový turnaj ve Wimbledonu a jeho žena cestovala na náklady státu.

Přestože Shulkin zpětně tyto výdaje zaplatil, volání po jeho odchodu neustalo. Podle zpravodajského serveru Politico k jeho definitivnímu konci přispěla kritika z úst Peta Heghseta, komentátora televize Fox News, jejímž je prezident vděčným divákem.

Jako neúspěšný člen Trumpova vládního týmu se Shulkin připojuje k nedávno vyhozenému ministru zahraničí Rexu Tillersonovi a k poradcům Reince Priebusovi a Herbertu McMasterovi, které potkal stejný osud. Na informaci o svém uvolnění ministr Shulkin nereagoval.

Jeho nástupce Jackson na sebe upozornil loni, kdy americkým médiím poskytl neobvyklý rozhovor o prezidentově zdravotní prohlídce. Popřel tehdy spekulace o nestabilním stavu Trumpovy psychiky. Jak bude zvládat práci ministerstva pro záležitosti veteránů, třetího největšího v americké vládě po obraně a vnitřní bezpečnosti, je ale podle washingtonských komentátorů nejisté. Nominaci musí schválit Senát, kde podle serveru Politico vůči Jacksonovi převládá „zdrženlivost“.

Padesátiletý Jackson je kontradmirálem amerického námořnictva a ve funkci lékaře Bílého domu působil už za vlády George Bushe mladšího i Baracka Obamy. „Admirál Jackson je sám jako příslušník armády dobře vycvičen a kvalifikován, viděl na vlastní oči obrovskou obětavost našich veteránů a hluboce cítí dluh, který vůči nim naše země má,“ prohlásil Trump.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...