4. dubna 2018 13:00, aktualizováno  16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump žádný zločin nespáchal, vyplývá prozatím z vyšetřování vazeb Washingtonu a Kremlu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Reuters

Washington Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje roli Ruska v předloňských amerických prezidentských volbách, se sice nadále o prezidenta Donalda Trumpa zajímá, nic ale zatím na Trumpovo případné protiprávní jednání neukazuje. Mueller to podle informací listu The Washington Post řekl v březnu Trumpovým právníkům. Mueller se v rámci svého vyšetřování soustředí na Trumpovo blízké okolí a vedení jeho bývalého volebního štábu, prezident opakovaně jakékoli spolčování s Rusy během kampaně popírá.

Mueller počátkem března jednal s Trumpovými zástupci o možnosti prezidenta vyslechnout a při této příležitosti řekl, že Trump je předmětem vyšetřování, ale že Trumpa v současné době nepovažuje za kriminální cíl. Termín předmět vyšetřování prokuratura používá pro osoby, jejichž jednání úřady vyšetřují, ale nemají dostatečné důkazy na vznesení obvinění, poznamenal The Washington Post. Stanice CBS News z Muellerova prohlášení vyplývá, že prezident podle dosavadních závěrů žádný zločin nespáchal.

V Trumpově týmu Muellerovo vyjádření vyvolalo podle The Washington Post názorové spory. Část poradců včetně prezidenta to vnímá jako ujištění, že Trumpovi nic nehrozí. Další to naopak považují za past, kdy Mueller chce prezidenta vylákat k výslechu, což by Trumpa nakonec mohlo po právní stránce poškodit.

Vyšetřovatel bude mít s prezidentem schůzku

Mueller chce s prezidentem hovořit, neboť tvrdí, že tak chce lépe pochopit, zda Trump neměl nějaké úmysly k maření ruského vyšetřování. Výslech prý také bude dalším krokem k uzavření vyšetřování.

Zvláštní vyšetřovatel údajně také Trumpovým právníkům řekl, že připravuje zprávu o prezidentově jednání a o možném bránění výkonu spravedlnosti. Zprávu dostane náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, který na kauzu formálně dohlíží. Zda bude dokument zveřejněn, jasné není.

USA chce předejít dalšímu vměšování Ruska do amerických voleb

Spojené státy připravují další reakce na škodlivé ruské aktivity, v plánu je mimo jiné několik kroků zaměřených na ochranu nadcházejících kongresových voleb. Ve středu  to prohlásil šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats, napsala agentura Reuters. Coats také uvedl, že Washington chystá další postup také ve věci otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jižní Anglii. Podle Británie za útokem stálo s největší pravděpodobností Rusko, to ale odpovědnost odmítá.

Po Skripalově otravě USA vyhostily 60 ruských diplomatů a nařídily uzavřít ruský konzulát v Seattlu; Moskva odpověděla vyhoštěním stejného počtu amerických diplomatů a požadavkem na uzavření amerického konzulátu v Petrohradu.

V listopadu budou Američané vybírat nové složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. V této souvislosti panují obavy, že by se Rusko mohlo pokusit výsledek hlasování ovlivnit. Kongres a také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller zatím stále objasňují roli Moskvy v předloňských prezidentských volbách, Rusko nicméně všechna obvinění z vměšování do hlasování popírá.

Lidovky.cz, ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz