6. září 2017 6:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký pilot, který zmizel nad Afrikou, je živý. Záchranu ale musí schválit prezident

Pilot Jerry Krause létal pro misionáře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilot Jerry Krause létal pro misionáře. | foto: Facebook/@HelpFindJerry

PRAHA Americký pilot misionářské mise v Africe Jerry Krause zmizel za podivných okolností v dubnu 2013 z dosahu radarů a byl prohlášen za mrtvého. Po čtyřech letech se však objevily pro rodinu radostné zprávy. Jerry je podle amerických úřadů naživu. Kde se nachází, však odmítají sdělit. K jakékoliv akci by prý potřebovali souhlas prezidenta.

Jerry létal od roku 1996 v západní Africe pro misionářskou misi. Se svou ženou žil v Mali a v roce 2009 se stal ředitelem společnosti Sahel aviation servis která pracovala pro misionářskou misi v Africe. Do Jihoafrické republiky letěl v roce 2013 vyzvednout letadlo, které prošlo renovací a modernizací.

Po zpáteční cestě do Mali ale zmizel. Poslední komunikace z jeho letadla proběhla při přistávání na ostrově Svatého Tomáše, kde měl natankovat palivo, poté už se neozval.

Jerry Krause zmizel u ostrova svatého Tomáše.

Jerry Krause s manželkou

„Hledali ho letadla i lodě kolem pobřeží, zda neztroskotal. Na ostrově jsme dokonce vypsali odměnu za jakoukoliv informaci,“ popsala pro CBS Minnesota Jerryho dcera Jessica. Dva měsíce po něm místní úřady pátraly. Nenašly se žádné informace, ale ani trosky letadla, či černá skříňka.

Podle agentury AP se celý incident Jerryho zmizení odehrál za podivných okolností. Na ostrově svatého Tomáše měl pilot v plánu natankovat. Krause se ohlásil věži letecké kontroly v Sao Tome, v době, kdy se přes ostrov přehnala tropická bouře. Letadlo tehdy mělo být 14 kilometrů od letiště. Poté blesk udeřil do věže a vyhodil elektrický proud.

Favorit 30 let

Když se chvilku poté podařilo nahodit generátory, nepodařilo se již operátorům Jerryho kontaktovat. Okamžitě prý kontaktovali nejbližší kontrolní věže v Gabonu a Kongu, ale ani tam o Krauseově letadle nevěděli.

Podle vyšetřovací zprávy, kterou vypracovala Jihoafrická správa leteckého provozu, Jerry Krause s letadlem pravděpodobně havaroval a zemřel. Jerry byl tedy prohlášen za mrtvého.

Jeho rodina tomu nemohla uvěřit a pokoušela se o získání nových informací i přes skončené pátrání afrických úřadů. Byli přesvědčeni, že Jerry byl unesen.

Jerry je naživu

Čtyři roky trvalo, než se objevily nové zprávy. Rodina Jerryho Krause pak dostala od úřadů informaci, že Jerry je naživu. Jihoafrické úřady také údajně odstranily záznam o prohlášení Jerryho mrtvým.

Krauseovi okamžitě žádaly o další informace a spolupráci americké vlády. Podle CBSnews americké ministerstvo obrany zná lokaci, kde se Jerry nachází, sdělit ji rodině však odmítá. Pro jakoukoliv záchrannou operaci by podle zdrojů týdeníku Newsweek bylo nutné svolení prezidenta, či viceprezidenta USA. Proč však odmítají rodině sdělit informace o tom, kde se Jerry nachází odmítly úřady sdělit. Příbuzní si myslí, že Jerry byl unesen a jeho osvobození by vyžadovalo ozbrojený zásah. Proto je nutné svolení nejvyšších představitelů USA.

Rodina tak zahájila kampaň na sociálních sítích, aby přesvědčila čelní představitele státu a dostala tak hlavu rodiny domů. „Jsme unavení, už je to dlouho, ale jen ho chceme dostat domů,“ uvedla pro televizi WCCO Jerryho dcera Jessica.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz