Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Američtí vojáci omylem obsadili bulharskou firmu na slunečnicový olej. Majitel je zažaloval

Záběry z bezpečnostní kamery ukazují vojáky, jak během cvičení pronikají do areálu soukromé firmy v Bulharsku, květen 2021. foto: ČTK/AP

Sofia - Bulharský majitel továrničky na slunečnicový olej obvinil americké vojáky, že mu při květnovém cvičení sil Severoatlantické aliance v balkánské zemi nezákonně obsadili firmu. Marin Dimitrov řekl novinářům, že na viníky incidentu z 11. května podal žalobu, uvedla agentura AP.
  7:17

Američtí vojáci nechtěně zveřejnili informace o jaderných zbraních v Evropě. Byly dostupné v mobilních aplikacích

Podle agentury řídila americká armáda cvičení Swift Response 2021, které se konalo v Estonsku, Bulharsku a Rumunsku a zapojilo se do něj více než 7000 výsadkářů z deseti zemí NATO. V rámci cvičení američtí vojáci ze 173. výsadkové brigády, která je rozmístěna v Itálii, cvičili obsazení, vyčištění a zajištění opuštěné letecké základny na jihu Bulharska.

Záběry z bezpečnostní kamery ukazují vojáky, jak během cvičení pronikají do...
Zaměstnanec firmy překvapeně hledí na americké vojáky, kteří omylem obsadili...

Zmíněného 11. května američtí výsadkáři vstoupili do objektu poblíž letiště, o kterém si mysleli, že patří do výcvikového prostoru, a také jej „vyčistili“. Ve skutečnosti šlo o prostory, kde bulharští civilisté provozovali své soukromé podnikání.

„Během incidentu nebyl vypálen jediný výstřel,“ zdůraznila americká armáda v prohlášení.

Bulharský prezident Rumen Radev ale označil za „naprosto nepřijatelné, aby byl život a klid bulharských občanů ohrožen vojenskými jednotkami, ať už bulharskými či cizími“.

Trump po necelém měsíci ruší svůj blog. Jeho tým se prý chystá spustit novou platformu

„Cvičení na bulharském území s účastí našich spojenců by měla posilovat pocit bezpečí a důvěry v kolektivní obranu, a ne vyvolávat napětí mezi Bulhary,“ řekl.

Americké velvyslanectví v Bulharsku nabídlo omluvu podnikateli i jeho zaměstnancům.

„Z těchto cvičení si vždy bereme ponaučení. Zevrubně vyšetřujeme příčinu této chyby,“ uvedli diplomaté a slíbili zavést striktní postupy, které by jasně vymezily prostor cvičení a zabránily podobným incidentům v budoucnu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat