Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Američtí vojáci omylem obsadili bulharskou firmu na slunečnicový olej. Majitel je zažaloval

Záběry z bezpečnostní kamery ukazují vojáky, jak během cvičení pronikají do areálu soukromé firmy v Bulharsku, květen 2021. foto: ČTK/AP

Sofia - Bulharský majitel továrničky na slunečnicový olej obvinil americké vojáky, že mu při květnovém cvičení sil Severoatlantické aliance v balkánské zemi nezákonně obsadili firmu. Marin Dimitrov řekl novinářům, že na viníky incidentu z 11. května podal žalobu, uvedla agentura AP.
  7:17

Američtí vojáci nechtěně zveřejnili informace o jaderných zbraních v Evropě. Byly dostupné v mobilních aplikacích

Podle agentury řídila americká armáda cvičení Swift Response 2021, které se konalo v Estonsku, Bulharsku a Rumunsku a zapojilo se do něj více než 7000 výsadkářů z deseti zemí NATO. V rámci cvičení američtí vojáci ze 173. výsadkové brigády, která je rozmístěna v Itálii, cvičili obsazení, vyčištění a zajištění opuštěné letecké základny na jihu Bulharska.

Záběry z bezpečnostní kamery ukazují vojáky, jak během cvičení pronikají do...
Zaměstnanec firmy překvapeně hledí na americké vojáky, kteří omylem obsadili...

Zmíněného 11. května američtí výsadkáři vstoupili do objektu poblíž letiště, o kterém si mysleli, že patří do výcvikového prostoru, a také jej „vyčistili“. Ve skutečnosti šlo o prostory, kde bulharští civilisté provozovali své soukromé podnikání.

„Během incidentu nebyl vypálen jediný výstřel,“ zdůraznila americká armáda v prohlášení.

Bulharský prezident Rumen Radev ale označil za „naprosto nepřijatelné, aby byl život a klid bulharských občanů ohrožen vojenskými jednotkami, ať už bulharskými či cizími“.

Trump po necelém měsíci ruší svůj blog. Jeho tým se prý chystá spustit novou platformu

„Cvičení na bulharském území s účastí našich spojenců by měla posilovat pocit bezpečí a důvěry v kolektivní obranu, a ne vyvolávat napětí mezi Bulhary,“ řekl.

Americké velvyslanectví v Bulharsku nabídlo omluvu podnikateli i jeho zaměstnancům.

„Z těchto cvičení si vždy bereme ponaučení. Zevrubně vyšetřujeme příčinu této chyby,“ uvedli diplomaté a slíbili zavést striktní postupy, které by jasně vymezily prostor cvičení a zabránily podobným incidentům v budoucnu.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...