Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V 98 letech zemřel poslední osvoboditel Osvětimi. Ve válce přišel o plíci, později se stal šermířem

David Dushman foto: YouTube

MNICHOV - Ve věku osmadevadesáti let zemřel poslední přeživší voják, který pomáhal osvobodit Osvětim a zachránit spoustu životů. Po vojenské kariéře David Dushman stal šermířem a následně i šermířským trenérem. Nad jeho smrtí projevil lítost i předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.
  10:56

Za druhé světové patřil David Dushman k jednotce Rudé armády, jež čítala 12 tisíc mužů. Společně s dalšími vojáky pomáhal osvobodit vězně z koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, kde nacisté zabili nebo umučili více než milion Židů.

„Když jsme dorazili, uviděli jsme plot a ty nešťastné lidi, prorazili jsme ho našimi tanky. Vězňům jsme dali jídlo,“ zavzpomínal před rokem pro BBC.

Náhle zemřel odborník na fotografii a vysokoškolský pedagog Filip Láb

Válku přežil jako jeden z 69 mužů své tehdejší jednotky a odnesl si z ní trvalé následky. Po vážném zranění totiž přišel o jednu plíci. Po konci ve vojenských strukturách se věnoval šermu. Nejprve sám soutěžil, poté působil jako trenér SSSR. Na letních olympijských hrách v Mnichově získali jeho svěřenci dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.

O jeho úmrtí informovala židovská komunita v Mnichově a Horním Bavorsku. Předsedkyně komunity Charlotte Knoblochová nazvala Dushmana hrdinou Osvětimi a v prohlášení uvedla, že zachránil nespočet životů. „Každý svědek, který zemře, je ztrátou, ale rozloučení s Davidem Dushmanem je obzvláště bolestivé,“ přiznala pro CNN. „Byl jedním z posledních, kdo o této události mohl mluvit z vlastní zkušenosti,“ dodala.

S kondolencí přispěchal také německý předseda Mezinárodního olympijského výboru a bývalý šermíř Thomas Bach, který se s Dushmanem znal osobně. „Když jsme se v roce 1970 potkali, okamžitě mi nabídl přátelství a radu. A to navzdory osobním zkušenostem s druhou světovou válkou a Osvětimí. Navíc byl židovského původu. Bylo to tak hluboké lidské gesto, že na něj nikdy nezapomenu,“ řekl Bach.

Dushman se narodil 1. dubna 1923 v Gdaňsku. V 90. letech žil několik let v Rakousku, poté se přestěhoval do Mnichova, kde také 4. června zemřel.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat