Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

V 98 letech zemřel poslední osvoboditel Osvětimi. Ve válce přišel o plíci, později se stal šermířem

David Dushman foto: YouTube

MNICHOV - Ve věku osmadevadesáti let zemřel poslední přeživší voják, který pomáhal osvobodit Osvětim a zachránit spoustu životů. Po vojenské kariéře David Dushman stal šermířem a následně i šermířským trenérem. Nad jeho smrtí projevil lítost i předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.
  10:56

Za druhé světové patřil David Dushman k jednotce Rudé armády, jež čítala 12 tisíc mužů. Společně s dalšími vojáky pomáhal osvobodit vězně z koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, kde nacisté zabili nebo umučili více než milion Židů.

„Když jsme dorazili, uviděli jsme plot a ty nešťastné lidi, prorazili jsme ho našimi tanky. Vězňům jsme dali jídlo,“ zavzpomínal před rokem pro BBC.

Náhle zemřel odborník na fotografii a vysokoškolský pedagog Filip Láb

Válku přežil jako jeden z 69 mužů své tehdejší jednotky a odnesl si z ní trvalé následky. Po vážném zranění totiž přišel o jednu plíci. Po konci ve vojenských strukturách se věnoval šermu. Nejprve sám soutěžil, poté působil jako trenér SSSR. Na letních olympijských hrách v Mnichově získali jeho svěřenci dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.

O jeho úmrtí informovala židovská komunita v Mnichově a Horním Bavorsku. Předsedkyně komunity Charlotte Knoblochová nazvala Dushmana hrdinou Osvětimi a v prohlášení uvedla, že zachránil nespočet životů. „Každý svědek, který zemře, je ztrátou, ale rozloučení s Davidem Dushmanem je obzvláště bolestivé,“ přiznala pro CNN. „Byl jedním z posledních, kdo o této události mohl mluvit z vlastní zkušenosti,“ dodala.

S kondolencí přispěchal také německý předseda Mezinárodního olympijského výboru a bývalý šermíř Thomas Bach, který se s Dushmanem znal osobně. „Když jsme se v roce 1970 potkali, okamžitě mi nabídl přátelství a radu. A to navzdory osobním zkušenostem s druhou světovou válkou a Osvětimí. Navíc byl židovského původu. Bylo to tak hluboké lidské gesto, že na něj nikdy nezapomenu,“ řekl Bach.

Dushman se narodil 1. dubna 1923 v Gdaňsku. V 90. letech žil několik let v Rakousku, poté se přestěhoval do Mnichova, kde také 4. června zemřel.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...