Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náhle zemřel odborník na fotografii a vysokoškolský pedagog Filip Láb

Lidé

  9:55
PRAHA - V úterý zemřel ve věku 45 let teoretik fotografie Filip Láb, který za svého života publikoval celou řadu odborných textů. U některých z nich byl autorem spolu se svou matkou Alenou Lábovou, taktéž pedagožkou. O jeho smrti informovala na svém webu Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle informací serveru Lidovky.cz byly příčinou smrti zdravotní důvody.

Docent Filip Láb. foto: IKSŽ

Filip Láb se narodil v roce 1976. Spolu s Alicí Tejkalovou byl vedoucím katedry žurnalistiky při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Právě na pražské žurnalistice absolvoval své bakalářská i magisterská studia. Na pražské FAMU pak absolvoval doktorské studium v oboru Fotografie a nová média.

Láb se odborně specializoval na teorii a praxi klasické a digitální fotografie, fotožurnalismus, vizuální komunikaci, přechod od tradičního obrazu k digitálnímu a nové funkce obrazových materiálů v digitálním prostředí. Na tato témata publikoval řadu odborných textů či přispíval do vědeckých publikací a knih.

Letos vyšla Lábovi u nakladatelství Karolinum publikace Postdigitální fotografie mapující moderní možnosti úpravy digitálních fotografií pomocí počítačových programů. 

Fakulta sociálních věd zřídila online kondolenční knihu, kde mohou lidé zanechat vzkaz, vyjádřit soustrast či zavzpomínat. Studenti pak na dnešní sedmou hodinu večerní svolali pietní akci před budovu Hollar na Smetanově nábřeží.

Filip Láb byl synem pedagožky, fotografky a novinářky Aleny Lábové. Byla autorkou celé řady odborných textů o fotografii a její historii. Několik textů a publikací vydala právě v tandemu se svým synem. Zemřela v únoru 2019.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...