Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Náhle zemřel odborník na fotografii a vysokoškolský pedagog Filip Láb

Lidé

  9:55
PRAHA - V úterý zemřel ve věku 45 let teoretik fotografie Filip Láb, který za svého života publikoval celou řadu odborných textů. U některých z nich byl autorem spolu se svou matkou Alenou Lábovou, taktéž pedagožkou. O jeho smrti informovala na svém webu Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle informací serveru Lidovky.cz byly příčinou smrti zdravotní důvody.

Docent Filip Láb. foto: IKSŽ

Filip Láb se narodil v roce 1976. Spolu s Alicí Tejkalovou byl vedoucím katedry žurnalistiky při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Právě na pražské žurnalistice absolvoval své bakalářská i magisterská studia. Na pražské FAMU pak absolvoval doktorské studium v oboru Fotografie a nová média.

Láb se odborně specializoval na teorii a praxi klasické a digitální fotografie, fotožurnalismus, vizuální komunikaci, přechod od tradičního obrazu k digitálnímu a nové funkce obrazových materiálů v digitálním prostředí. Na tato témata publikoval řadu odborných textů či přispíval do vědeckých publikací a knih.

Letos vyšla Lábovi u nakladatelství Karolinum publikace Postdigitální fotografie mapující moderní možnosti úpravy digitálních fotografií pomocí počítačových programů. 

Fakulta sociálních věd zřídila online kondolenční knihu, kde mohou lidé zanechat vzkaz, vyjádřit soustrast či zavzpomínat. Studenti pak na dnešní sedmou hodinu večerní svolali pietní akci před budovu Hollar na Smetanově nábřeží.

Filip Láb byl synem pedagožky, fotografky a novinářky Aleny Lábové. Byla autorkou celé řady odborných textů o fotografii a její historii. Několik textů a publikací vydala právě v tandemu se svým synem. Zemřela v únoru 2019.

Autor: