Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Náhle zemřel odborník na fotografii a vysokoškolský pedagog Filip Láb

Docent Filip Láb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Docent Filip Láb. | foto: IKSŽ

PRAHA V úterý zemřel ve věku 45 let teoretik fotografie Filip Láb, který za svého života publikoval celou řadu odborných textů. U některých z nich byl autorem spolu se svou matkou Alenou Lábovou, taktéž pedagožkou. O jeho smrti informovala na svém webu Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle informací serveru Lidovky.cz byly příčinou smrti zdravotní důvody.

Filip Láb se narodil v roce 1976. Spolu s Alicí Tejkalovou byl vedoucím katedry žurnalistiky při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Právě na pražské žurnalistice absolvoval své bakalářská i magisterská studia. Na pražské FAMU pak absolvoval doktorské studium v oboru Fotografie a nová média.

Láb se odborně specializoval na teorii a praxi klasické a digitální fotografie, fotožurnalismus, vizuální komunikaci, přechod od tradičního obrazu k digitálnímu a nové funkce obrazových materiálů v digitálním prostředí. Na tato témata publikoval řadu odborných textů či přispíval do vědeckých publikací a knih.

Letos vyšla Lábovi u nakladatelství Karolinum publikace Postdigitální fotografie mapující moderní možnosti úpravy digitálních fotografií pomocí počítačových programů. 

Fakulta sociálních věd zřídila online kondolenční knihu, kde mohou lidé zanechat vzkaz, vyjádřit soustrast či zavzpomínat. Studenti pak na dnešní sedmou hodinu večerní svolali pietní akci před budovu Hollar na Smetanově nábřeží.

Filip Láb byl synem pedagožky, fotografky a novinářky Aleny Lábové. Byla autorkou celé řady odborných textů o fotografii a její historii. Několik textů a publikací vydala právě v tandemu se svým synem. Zemřela v únoru 2019.

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...