Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
28. července 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Amerika je zase o něco úžasnější.‘ Hillary plní sny - ale co její špatná pověst?

Demokratické objetí. Barack Obama a Hillary Clintonová na nominačním sjezdu ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demokratické objetí. Barack Obama a Hillary Clintonová na nominačním sjezdu ve... | foto: Reuters

FILADELFIE  Demokraté po osmi letech opět psali historii. Po nominaci prvního Afroameričana v úterý poslali do boje o Bílý dům první ženu. Pokud Hillary Clintonová v listopadu vyhraje, stane se 45 .prezidentem v dějinách USA. Faktem však je, že musí zapracovat na své špatné pověsti, píše z Filadelfie zvláštní zpravodaj LN Eduard Freisler.

Delegace Kalifornie jako by nepatřila do davu, který zaplnil arénu Wells Fargo ve Filadelfii, aby zde nominoval Hillary Clintonovou na prezidenta. Delegáti nejlidnatějšího státu Unie jsou vzpurní a neúnavně skandují jméno senátora z Vermontu Bernieho Sanderse, rivala Clintonové z vyhrocených primárek.

Sanders se objevuje v nedaleké loži a v jedné chvíli jeho charakteristicky shrbená postava s bílými vlasy povstane a zbožňujícímu davu několikrát pokyne, což má následující efekt: skupiny jeho příznivců se vynořují po celé aréně mezi stoupenci Hillary Clintonové, kteří mají přichystané cedule se sloganem „Jsem s ní“.

První státy začínají hlasovat. Alabama v drtivé většině volí Clintonovou. Delegace Aljašky, kde Sanders v tamních volebních shromážděních získal 82 procent hlasů, ale s pýchou nominuje senátora. Čím dál tím víc je ale zjevné, že se nechystá žádná vzpoura. I delegace, které přisoudí více hlasů Sandersovi, označují Clintonovou jako „budoucí prezidentku USA“.

‚Jsem s ní‘

Mezi delegáty Kalifornie těsně před jejich hlasování dochází k dramatickému momentu, kdy takzvaní „whips“ (členové strany, kteří mají mimo jiné dbát na disciplínu delegátů a postarat se o to, aby nezmeškali důležité hlasování– pozn. red.) rozdávají kalifornským delegátům poutače „Jsem s ní“, a to i stoupencům Sanderse.

Většina přijímá a kalifornská rebelie pomalu utichá. Když zazní jméno státu nad hlavami tamních delegátů, dominují slogany přející Clintonové. Na přítomné delegáty silně doléhá pocit historie. „Amerika je zase o něco úžasnější. Jsem hrdá na to, že moje strana nominovala Baracka a teď Hillary,“ říká mi v slzách delegátka ze Severní Karolíny, která se představuje jako Claire.

„Společně silnější.“ Přestože demokraté nakonec zvolili Hillary Clintonovou, do...
Projev viceprezidenta Joe Bidena.

Některé ženy v davu na tento okamžik čekaly celý svůj život. Geraldine Emmettová z arizonské delegace například nedávno oslavila 102. narozeniny. Tato žena po většinu svého života bojovala za rovnoprávnost, ostatně narodila se šest let předtím, než ženy vůbec získaly právo volit.

První dáma sklízí ovace

Kandidát Trump:

Historický okamžik podtrhla o den dříve svým emocionálním projevem Michelle Obamová, která sklidila v liberálních kruzích velké uznání. Dokonce sám Donald Trump, jenž si libuje ve svých twitterových zprávách v ostré kritice a osobních urážkách, projev pochválil.

Obamová popsala Clintonovou jako přirozeného pokračovatele prezidentství Baracka Obamy. V jedné pasáži řekla, že jako první dáma se každé ráno probouzí v Bílém domě, který postavili otroci. Z okna vidí na trávníku své dvě dcery, pro něž je dnes Clintonová coby potencionální prezidentka inspirací.

„Když se zamyslím nad tím, jakého prezidenta chci pro moje holky a pro všechny děti, ona je tou osobu, kterou chci,“ prohlásila dále Obamová, kterou by mnozí liberálové rádi viděli kandidovat do Bílého domu. Někteří s neskrývaným cynismem poukazují v této souvislosti na rok 2020, Hillary Clintonové tak přisuzují jen jedno volební období.

Historický okamžik podtrhla o den dříve svým emocionálním projevem Michelle...
Projev první dámy Michelle Obamové sklidil ovace.

Obama v myslích delegátů

V myslích spousty delegátů je ale jméno Baracka Obamy. Mnozí z nich mají za to, že Clintonová „ochrání“ jeho legislativní úspěchy, jako například zdravotní reformu, která zatím poskytla dostupné pojištění dvaceti milionům Američanů. Trump stejně jako drtivá většina republikánů chce zákon zničit.

Především černošští delegáti berou letošní volby osobně. Odmítají Ameriku podle Trumpa, který zemi popsal jako upadající velmoc, zmítanou násilím a rozvrácenou ekonomikou. „Vytváří (Trump – pozn. red.) ohavnou iluzi o tom, že první černošský prezident zcela selhal,“ zlobil se Malcom Kenyatta, když kráčel do arény, aby tu se svou delegací za Pensylvánii podpořil Hillary Clintonovou. Podle něj je stejně jako Obama terčem skandálních a zlomyslných pomluv a urážek.

Faktem ale je, že Hillary Clintonová musí zapracovat na své špatné pověsti. Republikáni a část demokratů (především stoupenci Bernieho Sanderse) ji považují za bezcharakterní, mocichtivou ženu, které nelze důvěřovat. Clintonová je dnes populární jen pro 38 procent Američanů. Jen jeden prezidentský kandidát byl v historii stejně neoblíben jako ona – Donald Trump.

Autor je zvláštní zpravodaj LN ve Filadelfii.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...