Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Antrax v hovězím. V Maďarsku skončilo 5 lidí v nemocnici

Svět

  15:09
BUDAPEŠŤ - Na východě Maďarska se u pěti osob vyskytly příznaky smrtelně nebezpečného antraxu. Pacienti jsou pod dohledem lékařů v nemocnici. Bakterie se našly v hovězím mase, informovala maďarská státní zdravotní služba ANTSZ.

Hovězí (ilustrační foto). foto: Lidovky.cz

Nákaza se objevila ve zmraženém mase poté, co byly dva kusy hovězího dobytka ilegálně poraženy na farmě ve městě Tiszafüred. Podle zdravotní služby se pět lidí pravděpodobně nakazilo při ilegálních jatkách.

Část podezřelého masa odebrala firma provozující jídelny. Její činnost byla přerušena a potravinářská inspekce případ předá policii, protože cateringová firma nakupovala maso od ilegálních zdrojů.

Mohou pomoci antibiotika

Úřady uvedly, že pokud je antrax rozpoznán včas, lze ho efektivně léčit antibiotiky. ANTSZ zjišťuje, zda s infikovaným masem nebo zvířaty nepřišlo do styku více lidí.

Zdravotnický úřad rovněž oznámil, že zahájil očkování zvířat, které by potenciálně mohly být vystaveny bakteriím antraxu. "Úřady podnikly nezbytná opatření, takže bezprostřední nebezpečí už nehrozí," uvedla ANTSZ.

Autoři: ,