15. října 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

AP zveřejnila zvuk, který měl způsobovat záhadná onemocnění diplomatů USA na Kubě

Americká ambasáda na Kubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ambasáda na Kubě. | foto: ČTK

HAVANA/WASHINGTON Záhadné útoky na americké diplomaty na Kubě, kvůli kterým Spojené státy stáhly své zástupce z Havany, mají další vývoj. Agentura AP zveřejnila audiozáznam, který má být spojený cílenými napadeními amerických diplomatů. Ty byly podle amerických úřadů prováděny právě zvukem. Nevysvětlené útoky poškodily zdraví desítek diplomatických pracovníků USA a jejich rodinných příslušníků.

Neznámé zařízení, které bylo k útoku používané, bylo podle USA tak sofistikované, že vysílalo zvuky, které nebylo možné lidským uchem slyšet, přesto však diplomatům způsobilo zdravotní potíže.

Audio, které zveřejnila AP, je ve frekvenci, kterou je lidské ucho schopné rozpoznat. Na analýzu je expertům zaslalo americké námořnictvo. Je nahrané na mobilní telefon, což podle expertů, které cituje server CNN.com, snižuje možnosti analytiků. Nemohou tak totiž prozkoumat akustickou energii, kterou má ve frekvencích nižších a vyšších ( infrazvuk či ultrazvuk), tedy těch, které měly být použité k útokům.

Jeden z diplomatů, který se z Kuby vrátil po zdravotních potížích, podle AP zvuk poznal a identifikoval ho jako ten samý, který mu zřejmě způsobil takové problémy. 

Záznam, který zveřejnila agentura AP, je podle CNN pro čtenáře bezpečný - jeho nebezpečné složky mobil nebyl schopný zachytit, a zvuky, které by za krátký časový úsek při přehrání z osobního telefonu či počítače způsobily zdravotní potíže, experti neznají.

Na americkém zastoupení v Havaně zůstaly pouze nezbytní zaměstnanci, všichni ostatní museli i s rodinami odjet.  Spojené státy zároveň vyzvaly Kubu, aby odvolala téměř dvě třetiny svých diplomatů z Washingtonu.

Jednotlivé případy zdravotních problémů diplomatů se od sebe velmi lišily, od nevolnosti po vážné poškození či ztrátu sluchu - v jedno případě až k poškození mozku. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

Zatím není zřejmé, jestli s útoky měla spojitost kubánská vláda či jestli je způsobila nezávislá osoba či zorganizoval jiný státy, v médiích se ale například spekuluje o roli, kterou v nich mohlo hrát Rusko.

proPavlína Procházková

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz