3. října 2017 7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli záhadným útokům chtějí USA odvolat většinu kubánských diplomatů

Rex Tillerson - ministr zahraničních věcí USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rex Tillerson - ministr zahraničních věcí USA | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy vyzvou Kubu, aby odvolala téměř dvě třetiny svých diplomatů z Washingtonu. Informovaly o tom v pondělí agentury AP a Reuters s odvoláním na americké činitele. Jde o reakci na rozhodnutí americké vlády stáhnout většinu diplomatů z Havany, jemuž předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví dvou desítek diplomatických pracovníků USA.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o chystaném kroku s prezidentem Donaldem Trumpem v pondělí a ministrův úřad by své rozhodnutí mohl Havaně oznámit již v úterý, uvedla AP. Washington by mělo opustit 60 procent kubánských diplomatů.

Američtí vyšetřovatelé již řadu měsíců řeší záhadné útoky, při nichž utrpělo újmu 21 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

Kuba: USA jednají ukvapeně

Kuba jakoukoli spojitost s incidenty odmítá a páteční americké rozhodnutí o stažení 60 procent diplomatického personálu USA z ostrovní země označila za ukvapené.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má však ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně revokoval některé vstřícné kroky Obamovy vlády.

Diplomatické vztahy by bez ohledu na incident měly podle Tillersona zůstat zachovány.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ V PLASTIKÁŘSKÉ VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz