15. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Argentina před bankrotem. Bude se opakovat třináct let starý scénář?

Argentina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentina - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES/PRAHA Argentinci si opět zvykají na život ve zkrachovalé zemi, což mají tamní obyvatelé v­ živé paměti. V zemi sílí obavy o úspory i práci, roste však také nedůvěra a ­averze k USA.

V Argentině jim téměř nikdo neřekne jinak než „supi“. Mluví se o nich v televizních debatách, ale i doma u večeře. Jejich jména se objevují – v­ lepší či horší kvalitě – nastříkaná spreji na všech možných volných plochách a zdech. Převládají mezi nimi dvě jména: Paul Singer a Thomas Griesa. Oba pocházejí z USA, první je majitelem obřího investičního fondu Elliott Management Corp., druhý soudcem v ­New Yorku.

ČTĚTE TAKÉ

Symbolizují takřka dekádu trvající soudní bitvu Argentiny a tří investičních společností, z nichž tou největší je právě Elliott Management, o proplacení dluhopisů. Spor, který jihoamerická země koncem června prohrála a­ podle verdiktu soudce Griesy měla do konce července fondům vyplatit 1,33 miliardy dolarů. Argentina to ale odmítá. Věřitelů měla po svém krachu v roce 2001 mnohem víc, s­ většinou se však dohodla na výrazném odpuštění dluhu.

Elliott Management a další dva fondy – trojice, která získala přízvisko „supí fondy“ – však na tuto „charitu“ pro zchudlou zemi nepřistoupily a věc daly k­ soudu. Ten jim dal za pravdu a­ Buenos Aires přikázal vyplatit dluhopisy, jež společnosti kdysi nakoupily za část ceny, v plné výši. Země se tak s­ posledním červencovým dnem ocitla po třinácti letech znovu v platební neschopnosti, ve stínu státního bankrotu.

Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky