Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Armáda hájí zájem dvaceti milionů Egypťanů, míní arabistka z Káhiry

Svět

  8:00
KÁHIRA - Egypťané nejsou zvyklí mít vliv na věci veřejné. I když jdou k volbám, neví, pro co volí. Nejen to jsou podle arabistky a překladatelky Mileny Farahatové důvody, proč Egypt zatím není připraven na nastolení demokracie.

Plakát bývalého prezidenta Mursího na zemi v tábořišti příznivců Muslimského bratrstva, které rozehnala armáda. foto: Reuters

Páteční události

Lidovky.cz  Jaký je podle vás skutečný cíl Muslimského bratrstva? Vrátit k moci prezidenta Muhammada Mursího?
Jeho stoupenci nemají šanci vrátit ho k moci. Kdyby to opravdu chtěli udělat, mohli by ho znovu zvolit. I bez volebního podvodu jsou schopni zmobilizovat venkovské obyvatelstvo, které prostě poslechne. Řeklo by se, že jde o princip. Nechtějí ustoupit. Ale i to svědčí o jejich malosti. Pokud raději zničím stát a své zájmy postavím nad zájmy země, pak nemám v jejím vedení co dělat. Muslimské bratrstvo nechce uznat porážku a bude kolem sebe kopat až do konce. Otázka je, jaký bude jejich konec. Mohli přiznat chybu, jít do nových voleb a mohli znovu vyhrát a jít na to podruhé chytřeji a lépe.

Lidovky.cz  Jaké východisko se nyní bratrstvu nabízí?
Odpůrci svržení prezidenta jsou v pasti. Přiznat porážku nemohou, početně ale zvítězit také ne. Jednoduchými počty je vidět, že těch pár tisíc v ulicích je jen zrnko oproti milionům, kteří demonstrovali svůj odpor proti roční vládě prezidenta Mursího. Vidím to tak, že armáda hájí zájem alespoň dvaceti milionů Egypťanů proti pár tisícovkám.

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Postup armády proti bratrstvu tedy schvalujete?
Souhlasím, že bezpečnostní složky měly rozpustit jejich ležení, měly je umírnit, aby byl vytvořen prostor pro opravdovou diskusi o opravdových problémech. Způsob, jak to proběhlo, je ovšem sporný. Ne nadarmo se říká, co nejde po dobrém, půjde po zlém a bezpečnost v ulicí je teď priorita a věřila bych, že armáda se opravdu snaží vyklidit hřiště, aby se začal nový zápas podle fér pravidel.

Muslimské bratrstvo svolává další demonstrace

Konzervativní Muslimské bratrstvo navzdory dosavadnímu krveprolití v Egyptě vyzvalo ke každodenním protestním pochodům v nadcházejícím týdnu po celé zemi. Egyptská města ovládla od středy nepokoje, které si vyžádaly stovky mrtvých.

Lidovky.cz  Jak se bude situace v Egyptě podle vás dále vyvíjet?
Viděla bych dva scénáře. Armáda podlehne mezinárodním tlakům a situace se může vymknout kontrole a pak tu máme opravdu druhou Sýrii, nebo bude armáda represivní v duchu "účel světí prostředky" a přivede zemi k předčasným volbám tím, že zajistí klid za jakoukoliv cenu. Já to cítím tak, že tzv. radikálové si zvolili sami jít hlavou proti zdi. Je lákavé být obětním beránkem místo tím, kdo prohrál. Podle mě nehledají cestu, jak z toho ven. Bezpečnost je křehká. Zajistit ji stojí mnoho úsilí. K nestabilitě stačí dobře organizovaná činnost skupiny a to je podle mě to, čeho jsme právě svědky. Bohužel si dokážu představit i takovou provokaci, kdy by si stoupenci Mursího své oběti postřelili sami. V mašinérii propagandy obou stran se pak běžný člověk nemůže nikdy vyznat.

Obranný útvar egyptských vojáků

Lidovky.cz  Pokud volby skutečně budou, jak se projeví poslední dění v Egyptě na výsledku?
Je třeba si uvědomit, že Egypťané nejsou zvyklí mít vliv na věci veřejné, nejsou zvyklí hodnotit předkládané informace či hledat zdroje. Takže i když půjdou k volbám, většina z nich neví, pro co volí, co se platí ze státního rozpočtu, co je smyslem státu jako instituce, co je to demokratický mechanizmus. Vidí věci více přes emoce, dost černobíle. Těžko hledat nějaké socialisty versus pravici. Řešit otázku progresivního zdanění ano či ne, odpovědnost volených zástupců, řízení státních podniků, nechat je vybrat, zda chleba za pět piastrů nebo snížení státního dluhu. To je jako chtít po sedmiletém dítěti, aby vám napsalo desetistránkovou slohovou práci na téma reforma školství, vždyť psát už přeci umí a ve škole absolvovalo první třídu. Já cítím, že Egypt, tedy většina těch padesáti milionů, kteří mají volební právo, nejsou připraveni na demokracii, ale i přesto si to musí vybojovat sami.

Lidovky.cz  Kde by tedy měl Egypt začít, když ne od demokracie?
Problém Egypta je úplně jinde. Stát, který má obrovský výrobní i lidský potenciál, není schopný ho využít a je závislý na dovozu a zahraničních investicích. Reformovat myšlení, přístup k práci, výrobě, kvalitě výstupů, odpovědnosti, zredukovat přebujelou administrativu, zefektivnit práci resortů, zajistit přerozdělování peněz a kompetencí z centra do guvernorátů, rozbourat systém klientelismu, svévoli úředníků…. To jsou alespoň dvě generace, které s tím budou bojovat.

Lidovky.cz  A jsou v Egyptě tací, kteří dokážou tyto reformy nejen začít, ale dovést až do úspěšného konce?
Já fandím mladým, kteří zmobilizovali dle mého soudu rozumnou většinu, která viděla svévoli Muslimského bratrstva za dobu vládnutí prezidenta Mursího. Těší mě slyšet zástupce politických hnutí, jak mluví o opravdových problémech Egypta. Vysokoškoláci a absolventi do třiceti let, kteří jsou ochotni svůj život zasvětit lepší budoucnosti Egypta a mají na to. V něčem mi připomínají studentské hnutí a Občanské fórum. Na druhou stranu Egypt potřebuje opravdové know-how o transformaci. Hned po revoluci 2011 se roztrhl pytel s iniciativami, jak předat českou zkušenost, ale buď nebylo komu, nebo se vrátila cenzura "nevládek". Teď se snad bude moct začít znovu. Asi to zní až naivně a přehnaně akademicky, ale já této cestě věřím.

Stoupenec svrženého prezidenta Mohammeda Mursího

Lidovky.cz Když se podíváme na poslední rok. Co přinesl pro Egypt nového?
Při zběžném hodnocení situace se mezi lidmi začínají objevovat i nám známé stesky: "A nebylo nám za minulého režimu lépe? Vždyť ten Mubárak nebyl tak špatný", ale to řešení nepřinese. Všichni mají obavy. Občanskou válku nikdo nechce. Ale je zajímavé, co jsem slyšela od mnoha známých, často praktikujících muslimů: "Za Mubáraka jsme s Muslimským bratrstvem soucítili, přišlo nám líto, jak se k nim režim choval, že je zavírali, pronásledovali. Ale asi to tak bylo správně, vždyť oni jsou nebezpeční." To je zajímavý posun.

Lidovky.cz  Nejen česká média situaci v Egyptě věnují značný prostor. Jak informace ve světových médiích hodnotíte?
Mně moc mrzí, jak se na Západě o situaci v Egyptě mluví. Velmi často se cituje katarská al-Džazíra, která rozhodně nepodává objektivní zprávy, strašně moc straní Muslimskému bratrstvu. Stále se mluví o obětech z řad zastánců odstoupeného prezidenta, ale že zemřelo třináct policistů, to jsem se nikde nedočetla, nebo že byli "protestanti" ozbrojení. Rádoby objektivní reportáže i světových agentur typu střílelo se, cítil jsem kouř a slzný plyn, lidé utíkali, byli postřelení. To jsou hrozné zkratky.

Autoři: ,