Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Armáda libyjského maršála Haftara pochoduje na Tripolis. Na jihu metropole umírali lidé

Vojskům samozvané Libyjské národní armády velí polní maršál Chalífa Haftar.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojskům samozvané Libyjské národní armády velí polní maršál Chalífa Haftar.... | foto: Reuters

TRIPOLIS Nejméně 25 mrtvých a 80 zraněných si od neděle vyžádaly boje na jihu Tripolisu. S odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

Oddíly samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, dorazily podle tiskových agentur v neděli na předměstí libyjské metropole a střetly se s jednotkami mezinárodně uznávané vlády. Jediné fungující letiště v Tripolisu bylo v pondělí po náletu uzavřeno.

Znepokojení nad vývojem vyjádřil v pondělí americký ministr zahraničí Mike Pompeo a šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová vyzvala k humanitárnímu příměří. Kreml radí zdrženlivost a české ministerstvo zahraničí vyzývá k obnově dialogu.

Haftar minulý týden nařídil své armádě, aby pochodovala na Tripolis. Tamní vláda reagovala vyhlášením bojové pohotovosti všech bezpečnostních sil. V neděli Haftar oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole.

Letiště bylo kvůli náletu uzavřeno

Reuters v pondělí s odvoláním na místní představitele napsal, že letiště v Tripolisu muselo být kvůli náletu uzavřeno a cestující terminál opustili.

Z Tripolisu podle OSN od 4. dubna před boji uprchlo 2800 civilistů a dá se čekat, že budou utíkat další. Podle OSN mají teď humanitární agentury zdravotnické vybavení a léky, jež umožní ošetření až 210 000 lidí po tři měsíce.

Neodletěli. Cestující na tripoliském letišti Mitiga byli evakuováni kvůli...
Polní maršálek Chalífa Haftar, který velí útoku na Tripolis proti současné...

Podpůrná mise OSN (UNSMIL) v neděli vyzvala, aby bylo na předměstí Tripolisu vyhlášeno krátkodobé příměří umožňující evakuaci civilistů a zraněných. Mluvčí mise agentuře AFP v pondělí sdělil, že příměří zatím není a libyjští záchranáři se do oblasti bojů nemohou dostat. Také Mogheriniová se vyslovila pro vyhlášení humanitárního příměří a pro obnovu politických jednání.

Haftara přijal předloni Lavrov

Mluvčí Kreml Dmitrij Peskov vyzval bojující strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyvarovaly krveprolití. „Rusko využívá všechny dostupné možnosti a vyzývá všechny strany, aby se vyhnuly všemu, co by vedlo ke krveprolití a zabíjení civilistů,“ řekl Peskov. Moskva už v pátek ujistila, že Haftara žádným způsobem nepodporuje. V roce 2017 ho v Moskvě přijal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

České ministerstvo zahraničí v pondělí na Twitteru uvedlo, že je zprávami o situaci v Libyi znepokojeno. „Vyzýváme všechny strany k obnovení tolik potřebného dialogu, zamezení násilí a vyvinutí maximální snahy o uklidnění situace,“ apeluje Černínský palác.

08.dubna 2019 v 11:56, příspěvek archivován: 08.dubna 2019 v 16:15

1/2 @mzvcr je znepokojeno posledními zprávami o eskalaci situace v Libyi. Vyzýváme všechny strany k obnovení tolik potřebného dialogu, zamezení násilí a vyvinutí maximální snahy o uklidnění situace. https://t.co/A9ypFR38LI

Agentura Reuters s odvoláním na francouzský diplomatický zdroj napsala, že Francie nebyla o Haftarově pochodu na Tripolis předem informována a že nemá žádnou tajnou politiku v Libyi. „Libye nyní musí bezprostředně ochránit civilisty, ukončit boje a posadit všechny aktéry k jednacímu stolu,“ sdělil tento zdroj.

Rusko zablokovalo výzvu k zastavení Haftara

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Spojené státy jsou „hluboce znepokojeny“ nejnovějšími událostmi v Libyi, a zároveň vyzval k okamžitému ukončení bojů. „Dali jsme jasně najevo, že jsme proti vojenské ofenzivě Chalífy Haftara, a vyzýváme k okamžitému ukončení těchto vojenských operací namířených na libyjské hlavní město,“ uvedl. Doplnil, že libyjští vůdci by měli své spory řešit u jednacího stolu za účasti zvláštního zmocněnce OSN pro Libyi Ghassana Salamého.

Rusko v neděli v Radě bezpečnosti zablokovalo přijetí deklarace, jež měla Haftara vyzvat k zastavení postupu na Tripolis. Ruská delegace chtěla, aby dokument požadoval zastavení bojů od všech účastníků, nejenom LNA.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...