7. listopadu 2018 17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 300 uprchlíků se snažilo dostat do Evropy. Zadržela je libyjská hlídka

Libyjská hlídka zadržela tři stovky migrantů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libyjská hlídka zadržela tři stovky migrantů. | foto: Reuters

Tripolis Libyjská pobřežní stráž ve středu u libyjského pobřeží zadržela 315 uprchlíků, kteří se na třech nafukovacích člunech pokoušeli přes Středozemní moře dostat do Evropy. S odvoláním na mluvčího bezpečnostních složek o tom informovala agentura Reuters.

Běženci - 275 mužů, 32 žen a osm dětí - byli z různých arabských států a zemí subsaharské Afriky. Hlídka zadržela jeden gumový člun se 116 osobami asi 80 kilometrů od libyjského města Závíja a další dva čluny se 199 uprchlíky u města Chums.

Západní pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. Převaděči využívají chaosu, který v zemi vládne od revoluce v roce 2011, kdy byl svržen vůdce Muammar Kaddáfí.

S pomocí peněz poskytnutých evropskými státy libyjské úřady znásobily úsilí o zastavení proudu uprchlíků do Evropy. Vláda ale odmítá plán Evropské unie zřizovat už v Africe centra pro migranty. S vytvořením takového střediska zatím nesouhlasí žádná z afrických zemí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz