Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Asad je podle OSN odpovědný za válečné zločiny v Sýrií

Syrský prezident Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský prezident Bašár Asad | foto: ČTK

DAMAŠEK/ ŽENEVA OSN získala množství důkazů o odpovědnosti syrského prezidenta Bašára Asada za násilí v Sýrii. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová řekla, že Asad je odpovědný za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Syrská exilová opozice zveřejnila detailní údaje o počtu obětí syrské války. Podle čerstvé bilance přišlo od března 2011 do letošního prosince o život téměř 126 000 lidí.

Údaje jsou založeny na informacích pocházejících od členů opozice, právníků a zdravotníků. 35 procent mrtvých, tedy přes 44 000 lidí, jsou civilisté, 65 procent účastníci bojů. Mezi mrtvými civilisty je přes 6600 mrtvých dětí a více než 4400 žen. Počet obětí zahrnuje také přes 2200 armádních desertérů a přes 6200 cizinců, kteří přišli do Sýrie bojovat proti vládě v Damašku.

ČTĚTE TAKÉ:

Na straně vládních sil je více než 50 000 mrtvých, z nichž 31 000 byli vojáci a zbytek milicionáři loajální vládě.

Důkazy o zločinech

Pillayová na tiskové konferenci řekla, že vyšetřovací komise, která se zabývá situací v Sýrii, získala "velké množství důkazů o spáchaných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti. Vyplývá z nich, že odpovědnost za tyto činy padá na osoby na nejvyšších vládních postech včetně na šéfa státu," řekla Pillayová.

Vyšetřovací komise pracuje na základě rezoluce Rady OSN pro lidská práva ze srpna 2011. Zabývá se konkrétními případy násilí a má zajistit identifikaci viníků. Její členové se ale do Sýrie nikdy nedostali a informace získávají z rozhovorů s 2000 osobami, které jsou buď v Sýrii, nebo v sousedních zemích.

Pillayová má k dispozici seznam osob, které podle vyšetřovatelů spáchaly válečné zločiny. Zveřejnit ho prý bude možné, až bude na národní nebo mezinárodní úrovni zahájeno soudní vyšetřování konkrétních činů.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!