28. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Asad se moci nikdy nevzdá, říkají jeho bývalí spojenci

Bašár Asad se modlí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad se modlí. | foto: ČTK

ISTANBUL Mnozí bývalí souputníci syrského prezidenta Bašára Asada dnes patří k jeho nejroztrpčenějším nepřátelům. Popisují ho jako muže, kterému jeho úřad stoupl do hlavy. Jeho bývalý poradce Ajmán Abdan Núr soudí, že Asad se považuje za nenahraditelného a nikdy se moci nevzdá, napsala agentura DPA.

Kdo poznal Ajmána Abdan Núra před deseti lety, potkal euforického muže, který jen sršel idejemi. Jako prezidentský poradce svého tehdejšího přítele ze studií Bašára Asada se tento politicky ambiciózní křesťan zabýval finančními otázkami a zájmy křesťanských komunit. Chtěl modernizovat vládnoucí stranu Baas a zavřít vězeňské mučírny.

Stejně jako on doufali tehdy i další Asadovi souputníci, kteří ho znali z univerzity nebo ze Syrské vědecké společnosti pro informační technologie, že mladý prezident postupně odbourá represivní aparát, který zdědil po otci. Bylo jim souzeno dočkat se hořkého zklamání. Mnozí žijí dnes v zahraničí. Někteří jsou ještě v Sýrii, s politikou už ale nechtějí mít nic společného.

Říkali mu, ´byl jsi brilantní´, a on tomu věřil

"Začalo to tím, že Asad se mnou při našich schůzkách začal jednat povýšeně," vzpomíná Abdan Núr, který dnes patří k nejvlivnějším osobnostem opozice. "Naslouchal už jen lichotníkům, kteří mu namluvili, že je novým velkým vůdcem arabského světa - druhým Gamálem Abdan Násirem. Při arabských summitech držel ostatním šéfům států dlouhé, únavné přednášky. A když se vrátil zpátky do Damašku, říkali mu, ´byl jsi brilantní´, a on tomu věřil." S rostoucím zděšením Abdan Núr tenkrát sledoval, jak se Asad junior postupně vžívá do role despoty - do role krutovládce, na kterou skutečně nebyl připravený, když v létě 2000 zemřel jeho otec, prezident Háfiz Asad.

Ten totiž původně počítal jako s nástupcem se svým nejstarším synem Basilem, sebevědomým mužem s machistickým arogantním chováním. Teprve poté, co Basil v roce 1994 zahynul při dopravní nehodě, padl jeho zrak na spíše nenápadného Bašára.

ČTĚTE TAKÉ:

Pět let po nástupu Asada mladšího k moci sice Abdan Núr oficiálně ještě neupadl v nemilost, při rozhovorech poskytovaných ve svém bytě odpovídal ovšem na choulostivé otázky už jen přikývnutím nebo nesouhlasným zakroucením hlavou. Jeho obývací pokoj totiž tajná služba prošpikovala "štěnicemi". Frustrace nakonec přiměla bývalého Asadova přítele k vystěhování do Dubaje. Jeho webová stránka All4Syria založená v roce 2003, která se v počátcích zabývala především otázkami lidských práv a lokálními korupčními případy, je dnes nejdůležitější platformou odpůrců režimu.

Když na jaře 2011 začala v Sýrii revoluce a Asad slíbil svým odpůrcům reformy, zazvonil u Ajmána Abdan Núra telefon. "Prezident mi v květnu přes prostředníka nabídl ministerský post, já jsem odmítl," říká disident. Nechtěl se zapojit ani do Syrské národní rady (SNC), kterou o pár měsíců později vytvořilo v Istanbulu několik opozičních skupin. Že ho režim stále ještě nespustil z očí, se ukázalo letos v březnu, kdy výbuch nálože v autě zdemoloval dva pokoje jeho bytu v Damašku. Jeho rodiče, kteří v bytě žijí, vyvázli bez zranění díky tomu, že spali v místnosti ležící dál od ulice.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.