26. prosince 2009 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Asijské země si připomínají pět let od ničivého zemětřesení

Asijské země si připomínají pět let od ničivého zemětřesení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijské země si připomínají pět let od ničivého zemětřesení | foto: ČTK

JAKARTA V řadě zemí jižní Asie se dnes konají vzpomínkové akce na památku obětí ničivého zemětřesení a následné přívalové vlny cunami, při kterých před pěti lety zemřelo na 226.000 lidí. Miliony dalších osob tehdy přišly o střechu nad hlavou nebo o obživu. Výročí tragické události si připomněli i tisíce buddhistických mnichů, kteří se shromáždily na jednom z thajských ostrovů.

Modlitby a zpěvy mnichů ve vesnici Ban Nam Khem jsou jednou ze stovek tichých vzpomínek na oběti jedné z největších přírodních katastrof, napsala agentura Reuters.

Nejvíce byla povánoční katastrofou postižena Indonésie, kde cunami usmrtilo kolem 160.000 osob. Indonéský Banda Aceh je dnes novým městem postaveným na ruinách a mnoho postižených se vzpomínek na neštěstí začíná zbavovat až teď.

"Uvažování Acehanů se po pěti letech začíná dávat do pořádku," řekla Eva Susantiová, která ztratila 125 členů rozvětvené rodiny.

Asijské země si připomínají pět let od ničivého zemětřeseníV místní mešitě se dnes konalo vzpomínkové shromáždění na počest těch, kteří zahynuli na indonéských ostrovech.

"Žádný z členů mé rodiny cunami nepřežil. Mé děti, vnuci, bratři, sestry, všichni zahynuli a nechali mě zde samotnou," řekla agentuře AFP dvaasedmdesátiletá Siti Aminahová. "Možná jsou pohřbeni pod nánosy zeminy na ostrově, možná byli odneseni do moře, protože jsme žili na pláži," dodala.

Desetimetrové vlny
Zemětřesení s epicentrem vzdáleným 150 kilometrů od indonéského ostrova Sumatra udeřilo v 07:58 místního času (01:58 SEČ) a trvalo deset minut. Za 30 minut zasáhly první ničivé vlny pobřeží Sumatry, za další půlhodinu dorazily k pobřeží Thajska. Místy až desetimetrová masa vody smetla vše, co jí stálo v cestě.

Rok po katastrofě hovořily údaje o tom, že o obydlí přišly na dva miliony lidí, přičemž dalších několik set tisíc domácností muselo být kvůli nevyhovujícím podmínkám zbouráno nebo strženo. Jeden milion osob přišel o zdroje obživy, na mezinárodní humanitární pomoc bylo odkázáno přes pět milionů lidí.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMATIZAČNÍ TECHNIK - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč