Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kvůli zemětřesení v Kalifornii padalo pouliční osvětlení a nešel proud

Svět

  10:36
WASHINGTON - Zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy škály zasáhlo v noci na dnešek středoevropského času sever státu Kalifornie v USA. Oznámila to americká geologická služba. Ohnisko zemětřesení leželo asi 35 kilometrů severozápadně od města Ferndale v hloubce 16 kilometrů. Nejsou hlášena vážná zranění ani velké škody.

Zemětřesení v severní Kalifornii foto: ČTK

Otřesy byly zaznamenány v 16:27 místního času (01:27 SEČ). Poté následovaly tři slabší záchvěvy o síle do čtyř stupňů. Ferndale se nachází 426 kilometrů severně od San Franciska.

Zemětřesní rozechvělo budovy a způsobilo přerušení dodávek elektřiny v několika obcích na pobřeží, v řadě oken a výloh se vysypalo sklo. Spadlo také mnoho pouličních lamp.

Úřady v nedalekém městě Eureka a v dalších lokalitách uvedly, že nikdo nebyl vážně zraněn. Několik lidí se však pořezalo o rozbitá skla a jedna starší osoba utrpěla zlomeninu kyčle. "Obdrželi jsme zprávy, že mnozí lidé utrpěli pohmožděniny," uvedla mluvčí nemocnice Svatého Josefa v Eurece. "Naše ambulance měly hodně práce, ale žádná těžká zranění nejsou hlášena," dodala.

Tisíce domácností bez elektřiny
Mluvčí společnosti Pacific Gas & Electric sdělil, že asi 25.000 domácností zůstalo bez elektřiny. Na jaderných zařízeních nebyly hlášeny žádné škody.

Policie ve Ferndale sdělila, že zemětřesení mírně poškodilo radnici a rozbilo výlohy obchodů, takže historické centrum města je plné střepů. Geofyzik Richard Buckmaster z USGS sdělil, že záchvěvy byly cítit od města Capitola ve střední Kalifornii až po oregonské pomezí na severu.

Zemětřesení udeřilo 435 kilometrů severně od San Franciska, v oblasti, kterou zemětřesení o síle sedmi až 7,3 stupně Richterovy škály postihují pravidelně od 18. století.

Autoři: ,