20. srpna 2010 18:32, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Miliony lidí v Petrohradě byly bez proudu. Selhala napájecí stanice

Petrohrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petrohrad | foto: Reprofoto

PETROHRAD Velká část Petrohradu se odpoledne ocitla bez proudu. Důvodem bylo selhání lokální trakční napájecí stanice. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace od energetické firmy TGK-1. Dodávky elektřiny se ale už obnovují, uvedla mluvčí operátora městské sítě MES North-West Jelena Grisová.

Grisová ujistila, že důsledkem výpadku bylo selhání rozvoden, a ne exploze, oheň nebo teroristický útok. "Energie se postupně obnovuje," dodala.

Elektřina podle energetické společnosti TGK-1 vypadla v centru města, severní části a severním předměstí. Státní televize uvedla, že výpadek nastal v 18:40 místního času, tedy 16:40 SELČ.

Petrohrad je druhé největší město v Rusku. Agentura Reuters s odvoláním na místního svědka dodala, že ve městě s 4,5 miliony obyvatel nefungují semafory a zastaveny jsou i dodávky vody. Podle místních médií se zastavila i část veřejné dopravy.

Energetická firma FSK dodala, že petrohradská jaderná elektrárna pracuje jako obvykle.

Ruský energetický průmysl stále využívá zastaralé zařízení z dob Sovětského svazu. Výpadek proudu zažila v roce 2005 i ruská metropole. Bez elektrického proudu zůstal zhruba tři hodiny jih desetimilionové Moskvy a také oblasti jižně od města.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz