19. května 2017 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Assange: Rozhodnutí švédské prokuratury je důležité vítězství

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně. | foto: Reuters

LONDÝN Zastavení předběžného vyšetřování Juliana Assange jako pachatele údajného znásilnění, o kterém rozhodla švédská prokuratura, je důležitým vítězstvím, právní bitva s Británií a Spojenými státy ale pokračuje. Na balkonu ekvádorského velvyslanectví v Londýně to v pátek uvedl zakladatel serveru WikiLeaks Assange, který se v objektu ekvádorské mise ukrývá od roku 2012.

Assange označil dnešek za významné vítězství nejen pro sebe, ale i pro systém lidských práv Organizace spojených národů. Podle svých slov se stal obětí „hrozného bezpráví“, které nemůže zapomenout, ani odpustit. Kritizoval, že je údajně sedm let zadržován, aniž by byl obžalován.

Dnešním rozhodnutím cesta podle Assange ale nekončí a opravdová válka teprve začíná. Jeho tým podle něj čeká právní bitva s Británií i Spojenými státy, se kterými chce nyní navázat dialog. Spojené království podle něj nadále odmítá potvrdit či vyvrátit, zda má v rukou žádost USA o jeho vydání.

Assange se na ekvádorskou ambasádu uchýlil v obavách, že po vydání do Švédska by ho Stockholm mohl následně předat Spojeným státům; ty chtějí Australana stíhat kvůli činnosti serveru WikiLeaks, který zveřejnil tajné dokumenty pocházející mimo jiné z prostředí americké diplomacie či armády.

Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.
Julian Assange na balkónu ekvádorské ambasády v Londýně.

Assange poděkoval OSN, Ekvádoru a jeho lidu i všem, kteří ho podporují. Kritizoval naopak Evropskou unii a její právní systém.

Za „ještě důležitější vítězství“, než to, že Švédsko zastavilo předběžné vyšetřování jeho případu, označil v pátek Assange středeční propuštění Chelsea Manningové, která ještě jako Bradley Manning předala utajované informace právě serveru WikiLeaks. Původní třicetiletý trest jí na počátku roku zkrátil někdejší prezident USA Barack Obama.

ČTK