Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Astronauti z ISS: Pohled na ropnou skvrnu z vesmíru je hrozivý

Pohled na ropnou skrvnu z vesmíru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ropnou skrvnu z vesmíru | foto: Reprofoto

WASHINGTON/PRAHA Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) označila pohled z vesmíru na ropnou skvrnu v Mexickém zálivu za hrozivý. Plošina Deepwater Horizon britské společnosti British Petroleum vybuchla 20. dubna, o dva dny později se potopila. Od té doby do moře uniká obrovské množství ropy, které znečišťuje Mexický záliv. Únik ropy se zatím stále nedaří zastavit.

"Před půl hodinou jsme letěli nad Mexickým zálivem a pořídili jsme spoustu fotografií ropné skrvny," uvedl v noci na středu velitel stanice Oleg Kotov a dodává: "Vypadá to opravdu hrozivě. Není to dobré... Mám z toho špatný pocit."

Astronauti pozorovali i mrak sopečného popelu z islandské Eyjafjallajökull. "Popel ze sopky vidíme zejména ve večerních hodinách, samotnou sopku ale nevidíme," řekl Kotov pro CNN. Podle něj astronauti často z vesmírné stanice pozorují požáry nebo záplavy. Islandští meteorologové uvedli, že konec erupce vulkánu je zatím v nedohlednu, i když aktivita sopky "mírně zeslábla."

Skvrna z potopené plošiny se mezitím dál rozšiřuje, přestože společnost BP teď pomocí ocelové trubky z vrtu odsává asi 40 procent unikající suroviny. V noci na úterý se chuchvalce ropy objevily i na ostrově Key West u jižního pobřeží Floridy. To je zatím nejvýchodnější místo, kam se ropa dostala. Podle odborníků ale hrozí, že část skvrny zachytí mořský proud a surovina by se tak během deseti dnů mohla dostat až k atlantickým břehům Floridy.Společnost BP odčerpává z poškozeného vrtu na dně Mexického zálivu 320.000 litrů ropy denně. To jsou dvě pětiny z téměř 800.000 litrů, které podle firmy vrt denně chrlí. Někteří odborníci ale vyjádřili obavy, že BP celkové množství unikající ropy podhodnocuje a že do moře se jí může dostávat až pětkrát víc.
,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.