Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atény v plamenech. Řekové si připomínají zastřelení studenta

Svět

  12:21
ATÉNY - Řecká policie včera použila slzný plyn, aby rozehnala demonstranty, kteří po ní házeli zápalné lahve, podpalovali popelnice, ničili obchody a zastávky autobusů a zažehli bankovní pobočku v centru Atén. Žádná zranění ani zadržení dosud nebyla oznámena.

Souboje výtržníků s policií propukly po demonstraci, jejíž účastníci chtěli dát najevo podporu svému jednadvacetiletému druhovi, který minulý měsíc zahájil ve věznici hladovku s cílem domoci se přerušení výkonu trestu, aby mohl studovat na Aténské univerzitě. K potyčkám mezi policisty a demonstranty došlo i ve druhém největším řeckém městě Soluni.

ČTĚTE TAKÉ:

Asi 6000 Řeků v sobotu večer pochodovalo ulicemi hlavního města rovněž v připomínce šestého výročí policejní střelby, jejíž obětí se stal neozbrojený patnáctiletý mladík. Tragédie rozpoutala nejhorší nepokoje v zemi za dlouhá léta. Zastřelený chlapec Alexis Grigoropulos patřil ke skupině asi třiceti mladých lidí, kteří 6. prosince 2008 házeli kamení a různé předměty na policejní vůz v aténské čtvrti Exarchia, kde jsou podobné útoky na policisty velmi časté. 

Exploze, plameny a rozzuřený dav. Aténský policista raději prchá.
Aténští policisté hoří poté, co na ně dopadly zápalné lahve demonstrantů.
Aténská čtvrť Exarchia je základnou extrémní levice a anarchistů. Zdejší...
Demonstranti v aténské čtvrtí Exarchia hází zápalné lahve i světlice.

Neuposlechli rozkaz

Dva policisté, Epaminondas Korkoneas a Vasilios Saraliotis, kteří byli ve voze, vystoupili a jeden z nich podle vyjádření soudu neuposlechl pokyn centrály, aby nechal svou zbraň v klidové pozici a dvakrát vystřelil směrem k mládeži. Jedna z kulek chlapce smrtelně zasáhla.

Soud později odsoudil osmatřicetiletého policistu Korkonease za vraždu na doživotí. Druhý policista, dvaatřicetiletý Saraliotis, byl za spoluvinu odsouzen k deseti letům vězení.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
Témata: Athény, Řecko, Soluň

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat