Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Austrálie chce dodat vakcínu na koronavirus od AstraZenecy všem svým obyvatelům zdarma. Musí ale být účinná

Vědec hledá vakcínu proti koronaviru. foto: Reuters

Austrálie - Australská vláda oznámila, že v rámci spolupráce s farmaceutickou společností AstraZeneca nabídne nyní vyvíjenou vakcínu proti koronaviru zcela zdarma, a to všem čtyřiadvaceti miliónům obyvatel. Podmínkou je, aby byla účinná.
  12:45

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca vyvíjí vakcínu společně s Oxfordskou univerzitou a nyní je ve stadiu pokročilých klinických studií, do kterých se zapojily tisíce dobrovolníků z různých zemí.

Oxfordská vakcína je jedna z pěti velmi nadějných vyvíjených vakcín na světě a momentálně ji vědci testují na její účinnost. Doufají, že výsledky budou mít do konce roku. Ačkoliv žádná z potencionálních vakcín se zatím neprokázala svou účinností v klinických studiích, alespoň 5,7 miliardy dávek už bylo předobjednáno vládami zemí po celém světě.

Nyní je v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich se již testuje na lidech v rámci klinických studií.

Australská vláda tento týden podepsala se společností AstraZeneca „pouze“ smlouvu o potencionální vakcíně. Až budoucí finální dohoda přinese bližší informace týkající se například její distribuce nebo ceny. Nicméně australská vláda již naznačila, že na očkování obyvatel vydá miliardy dolarů. AstraZeneca podepsala vedle Austrálie odběr vakcíny pro Spojené státy, Evropu a Brazílii.

Australský premiér Scott Morrison řekl ve svém prohlášení: „Oxfordská vakcína je jedna z nejpokročilejších a nejslibnějších na světě, díky domluvě s AstraZenecou jsme zajistili brzký přístup k léku pro každého Australana. Až bude vakcína vyvinuta, a pokud bude úspěšná, zpřístupníme očkování pro každého občana zdarma. Nicméně není vůbec jisté, zda bude tato nebo jiná vakcína úspěšná, a proto i nadále pokračujeme ve výzkumu a ve spolupráci s dalšími zeměmi,“ uvedl server CNN.

Další vakcína proti koronaviru vykazuje nadějné rané výsledky

Ve středu Morrison dodal, že ve vývoji úspěšné vakcíny jsou velké překážky, avšak AstraZeneca s Oxfordem přinášejí slibné vyhlídky.

Povinné očkování

„Mluvíme tady o viru, který zničil globální ekonomiku a vzal životy tisícům lidí po celém světě a více než 430 životů Australanů“, uvedl Scott Morrison podle BBC.  Premiér Morrison také řekl, že povinné očkování proti viru je velmi pravděpodobné.

 Jako první by měly být očkovány nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci, senioři a lidé trpící jinými nemocemi. Opoziční Australská labouristická strana nicméně upozornila, že není jisté, že má Austrálie kapacitu takové množství vakcíny vyrobit.

Nárůst případů koronaviru v Austrálii

Dohoda na potencionální lék přišla ve chvíli, kdy Austrálie nadále bojuje s narůstajícími případy covidu-19. Převážně ve Victorii, ale i v dalších australských státech.

Hlavní město Melbourne vyhlásilo 2. srpna karanténu. V jejím rámci platí šestitýdenní zákaz večerního vycházení, návrat k online výuce a pravidlo o vycházení obyvatel z domu pouze do vzdálenosti pěti kilometrů. Hranice mezi australskými státy jsou uzavřené, což se zřejmě v nejbližších měsících nezmění.

Austrálie nepatří k tak těžce zasaženým zemím, ale již zaznamenala 450 úmrtí, z nichž je většina ze státu Victoria. Dále má přes 7 000 případů aktivní nákazy z 24 tisíců nakažených celkově.

Potencionální lék na koronavirus

AstraZeneca zveřejnila brzké výsledky testování vakcíny koncem července. Prokazovaly její bezpečnost a reakci imunitních látek. Další fáze testuje, jestli pacienty ochrání před novým typem koronaviru. Výsledky by měly být jasné do konce roku 2020.

Farmaceutická společnost již uzavřela několik dohod s vládami a organizacemi po celém světě a počínaje zářím  vyexpeduje alespoň 3 miliardy očkovacích dávek.

Spojené státy mají dohodu na 300 milionů dávek, které by měly začít chodit od října. Mezi další státy, které mají zájem o nabídku potencionální vakcíny, patří Rusko, Jižní Korea, Japonsko, Čína a Brazílie. AstraZeneca má také dohodu s Evropskou komisí na 400 milionů dávek pro všechny členské státy Evropské unie.

Diskotéky na Mallorce se otevřou až bude vakcína. Očekává se ekonomická krize, říká Češka

„Doufáme, že vakcína bude široce a dostatečně rychle dostupná, počítáme, že první dávky budou doručené do konce tohoto roku“, uvedl podle CNN výkonný ředitel společnosti.

Autoři: