6. srpna 2009 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australská koala Sam prohrála boj o život, musela být usmrcena

Koala Sam pije z plastové lahve, kterou jí dáva hasič Dave Tree | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koala Sam pije z plastové lahve, kterou jí dáva hasič Dave Tree | foto: ČTK

SYDNEY Koala Sam, symbol ničivých požárů v australské buši, prohrála boj o život. Kvůli nebezpečné infekci musela být usmrcena injekcí. Oblíbený vačnatec si díky videonahrávce umístěné na YouTube získal srdce lidí po celém světě.

Těžce popálená koalí samička, nafilmovaná jak pije vodu z lahve dobrovolného hasiče, se stala symbolem naděje pro ty, kteří přežili vůbec nejhorší požár v australské buši. Ten přinesl smrt 180 lidem, zničil více než 2000 příbytků, a zanechal tak bez střechy nad hlavou 7500 osob.Ale jen několik měsíců po záchraně Sam, objevené záchranáři ve vypáleném lese ve státě Viktorie, u ní veterináři zjistili cysty související s chlamydiovou infekcí, která devastuje australskou populaci koal.Čtyřletá koala se měla podrobit operaci, při níž jí měly být cysty odstraněny. John Butler z veterinární kliniky Morwell ale zjistil, že Sam má závažné neoperovatelné změny na močových a rozmnožovacích orgánech. A tak musela být oblíbená koala, která trpěla velkými neutišitelnými bolestmi, usmrcena uspávací injekcí.

Vysilující urogenitální chlamydiová infekce postihuje 50 procent australské koalí populace. Není známo, jak se koaly touto bakterií nakazily.