3. května 2019 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Avengers zasáhly spalničky. V USA se nemoc šířila mezi návštěvníky kina

Iron Man/Tony Stark (Robert Downey Jr.) ve snímku Avengers: endgame (2019). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iron Man/Tony Stark (Robert Downey Jr.) ve snímku Avengers: endgame (2019). | foto: MARVEL

PRAHA/FULLERTON Poslední díl komiksové ságy Avengers, který od minulého týdne boduje i v Česku, plní kinosály na celém světě a trhá rekordy ve výdělcích. Minimálně v Kalifornii však budou kina v příštích dnech prázdnější.

Agentura pro ochranu zdraví v okrese Orange County ležící blízko centra Los Angeles vydala varování před šířením spalniček. Přibližně dvacetiletá žena, která má nyní potvrzené spalničky, navštívila minulý čtvrtek podle deníku USA Today večerní představení Avengers: Endgame v kině ve městečku Fullerton v Kalifornii. Podle agentury se každý, kdo se v kině během večera i následujícího dne objevil, mohl být vystaven nákaze.

Lékaři nyní spolupracují s vedením kina a snaží se informovat všechny, kteří mohli být nákaze vystaveni, aby se měli na pozoru a při prvních příznacích absolvovali co nejdříve očkování.

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která se šíří na obličej, krk, břicho, nohy a ruce.

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
Chris Hemsworth v roli Thora ve filmu Avengers: Endgame.

Onemocnění bylo v letošním roce potvrzeno ve Spojených Státech ve více než 700 případech, což je nejvyšší číslo od roku 1994 a to Agentury pro ochranu zdraví, které nemocné sčítají, fungují jen ve 22 amerických státech. V Česku je situace horší, podle dubnové zprávy ministerstva zdravotnictví je u nás už přes 420 nemocných.

Nejmocnější superhrdinský tým současnosti si z kin po pěti dnech (opening week) odnesl celosvětově okolo 1,2 miliardy dolarů. Jeho předchůdce, snímek Avengers: Infinity War (2018) si za stejné období vydělal „jen“ 640 milionů. Už předchozí Avengers však bořili rekordy v návštěvnosti a nastavili laťku komiksovým filmům.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz