10. května 2017 10:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Babiš podle německého listu zneužívá svá média pro politický boj

Babiš měl dle Sobotky vysvětlit také podezření z daňových úniků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš měl dle Sobotky vysvětlit také podezření z daňových úniků. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V zápasu o více moci používá český vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš všechny prostředky, píše server německého listu TAZ. Český ministr financí masivně zneužívá svá média pro politický boj, uvádí také web, který připomíná aktuální kauzu s nahrávkami Babišových rozhovorů. Babiš se podle něj stal obětí vlastních metod.

V Česku je skoro tradicí, že vlády nedokončí své volební období, a ani předčasný konec té současné by nikoho nepřekvapil. „Akorát, že v průběhu této krize se stále více dostává na veřejnost to, před čím kritici ministra financí Andreje Babiše už roky varují: demokracie země včetně jejích kontrolních mechanismů je v ohrožení,“ píše TAZ.

Server popisuje obsah dosud zveřejněných nahrávek, včetně té, kde Babiš nevybíravými výrazy častuje své vládní kolegy, a připomíná, že ministr financí přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že nebude ovlivňovat svá média. „Je možné jen doufat, že se děti a vnoučata pochybného podnikatele těší nejlepšímu zdraví. Protože z nahrávek, jejichž autenticitu potvrdil sám Babiš, vychází najevo, jak masivně svá média v politickém boji zneužívá,“ míní server.

Za nejvýbušnější považuje třetí nahrávku, z níž podle něj jasně vyplývá, že měl Babiš skrze svého redaktora přístup k policejním spisům.

„Zveřejněním nahrávek se stal Babiš poprvé obětí svých vlastních metod. Může to pro něj být tvrdá rána, zjistit, že ani on není nedotknutelný,“ konstatuje TAZ, podle něhož Babiš na nahrávky reaguje jako vždy, když tvrdí, že jde o spiknutí, které ho má poškodit.

Jestli mu nejnovější „aféra“ skutečně uškodí, se podle serveru teprve uvidí. Ministr financí má totiž podle webu v prezidentu Miloši Zemanovi mocného spojence, který se zatím brání tomu, aby Babiše z funkce odvolal, jak požaduje premiér Bohuslav Sobotka. „Tím se Zeman jasně staví proti ústavě,“ poznamenává TAZ.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz