Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bagdádem zněly výbuchy, zemřelo nejméně 63 lidí

Svět

  7:25aktualizováno  11:41
BAGDÁD - Při několikanásobných útocích dnes v Bagdádu zemřelo nejméně 63 lidí a téměř 180 je zraněno. S odvoláním na nemocniční zdroje to oznámila agentura AFP. Metropolí otřáslo deset explozí. Je to největší a nejničivější koordinovaná akce v Iráku po stažení amerických vojáků.

Tárik Hášímí foto: ČTK

Útoky byly zaměřeny především na šíitské čtvrti. Ve čtvrti Amal jsou mezi mrtvými i záchranáři a ti, kdo se snažili pomoci lidem zraněným při předchozí explozi na tomtéž místě.

V centru vybuchly dvě nálože a zabily 18 lidí. Detonace byly slyšet rovněž ze čtvrtí na severu města.

Exploze otřásly iráckou metropolí v době, kdy se Bagdád chystá pohnat k soudu sunnitského viceprezidenta Tárika Hášimího. Je podezřelý, že se podílel na přípravě teroristických atentátů v minulých letech. Byl na něj vydán zatykač, ale Hášimí zatím zadržen nebyl, je v kurdské oblasti na severu Iráku. Vinu popírá a považuje obvinění za reakci šíitů na kritiku, kterou proti jejich vládě vznesli sunnité. Podle nich premiér Núrí Málikí vytváří diktátorské ovzduší podobné tomu, jaké v Iráku panovalo za bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat