Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návštěva nakaženého Mikuláše v belgickém domově důchodců má už 26 obětí. Muž o covidu nevěděl

Svět

  16:45
Brusel - Dvacet šest obyvatel domova důchodců již podlehlo v Belgii nemoci covid-19 po návštěvě muže přestrojeného za svatého Mikuláše, který nevěděl, že byl nakažen koronavirem. Oznámila to ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na místní úřady a zdravotníky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Ze 169 obyvatel domova důchodců Hemelrijck ve městě Mol u Antverp se 85 nakazilo, další čtyři desítky nakažených pocházejí z řad zaměstnanců, dodala AFP s odvoláním na nejmenované obyvatele a zaměstnance domova.

Nákaza se projevila několika dní po mikulášské návštěvě z 5. prosince. Muž, který Mikuláše ztělesňoval, měl následně pozitivní test.

Virolog Marc Van Ranst, který si udělal jméno během pandemie, uvedl, že většina nakažených v domově důchodců se nakazila „ze stejného zdroje“.

Mluvčí vlámské zdravotnické agentury Joris Moonens nicméně uvedl, že „není jisté“, že zdrojem nákazy byl svatý Mikuláš. Agentura dosud nedostala žádnou stížnost, ani se nevedlo žádné vyšetřování.

Domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou byly v Belgii velmi těžce zasaženy pandemií; nákaze v nich podlehlo 11 066 obyvatel těchto zařízení, což představuje 57,3 procenta z celkového počtu úmrtí souvisejících s covidem-19 v království. Obyvatelé domovů a jejich zaměstnanci mají přednost při očkování, které začalo na začátku týdne, ale má ve větším rozsahu pokračovat od 5. ledna.

Belgická odbočka nevládní organizace Amnesty International Belgium v listopadové zprávě kritizovala belgické úřady za to, že během pandemie domovy důchodců „opustily“ a ponechaly je nákaze napospas.

V Belgii s přibližně 11,5 miliony obyvatel se podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, nakazilo více než 640 000 lidí, z nichž více než 19 400 zemřelo.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat