Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Návštěva nakaženého Mikuláše v belgickém domově důchodců má už 26 obětí. Muž o covidu nevěděl

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Brusel - Dvacet šest obyvatel domova důchodců již podlehlo v Belgii nemoci covid-19 po návštěvě muže přestrojeného za svatého Mikuláše, který nevěděl, že byl nakažen koronavirem. Oznámila to ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na místní úřady a zdravotníky.
  16:45

Ze 169 obyvatel domova důchodců Hemelrijck ve městě Mol u Antverp se 85 nakazilo, další čtyři desítky nakažených pocházejí z řad zaměstnanců, dodala AFP s odvoláním na nejmenované obyvatele a zaměstnance domova.

V Německu přibylo 1129 nových úmrtí s covidem-19. Dosud nejvíce

Nákaza se projevila několika dní po mikulášské návštěvě z 5. prosince. Muž, který Mikuláše ztělesňoval, měl následně pozitivní test.

Virolog Marc Van Ranst, který si udělal jméno během pandemie, uvedl, že většina nakažených v domově důchodců se nakazila „ze stejného zdroje“.

Mluvčí vlámské zdravotnické agentury Joris Moonens nicméně uvedl, že „není jisté“, že zdrojem nákazy byl svatý Mikuláš. Agentura dosud nedostala žádnou stížnost, ani se nevedlo žádné vyšetřování.

Domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou byly v Belgii velmi těžce zasaženy pandemií; nákaze v nich podlehlo 11 066 obyvatel těchto zařízení, což představuje 57,3 procenta z celkového počtu úmrtí souvisejících s covidem-19 v království. Obyvatelé domovů a jejich zaměstnanci mají přednost při očkování, které začalo na začátku týdne, ale má ve větším rozsahu pokračovat od 5. ledna.

Belgická odbočka nevládní organizace Amnesty International Belgium v listopadové zprávě kritizovala belgické úřady za to, že během pandemie domovy důchodců „opustily“ a ponechaly je nákaze napospas.

Nová studie dává za pravdu odhadům. Ve Wu-chanu se zřejmě covidem nakazilo daleko více lidí

V Belgii s přibližně 11,5 miliony obyvatel se podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, nakazilo více než 640 000 lidí, z nichž více než 19 400 zemřelo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!