18. prosince 2018 20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česku a spol. hrozil vyloučením z Schengenu. Nyní belgický premiér oznámil demisi

Belgický premiér Charles Michel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgický premiér Charles Michel | foto: ČTK

PRAHA Belgický premiér Charles Michel v úterý před poslanci oznámil demisi, neboť opozice navrhla vyslovit jeho vládě nedůvěru. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Michel vedl od minulého týdne menšinový kabinet, protože původní koalici předtím kvůli neshodám ohledně podpoření migračního paktu OSN opustila největší strana Nová vlámská aliance (N-VA).

Opozice nevyslyšela Michelovy výzvy k utvoření „koalice dobré vůle“, která by zemi dovedla k volbám plánovaným na konec května. 

Minulý týden na sebe Michel upozornil, když na summitu EU naznačil v souvislosti s migrací možné vyloučení Česka z schengenského prostoru.

„Není možné, aby některé země považovaly EU za bankomat, ze kterého mohou dostávat podporu na svůj hospodářský rozvoj, a zároveň odmítat princip solidarity v otázce migrace,“ řekl s odkazem na postoj zemí visegrádské čtyřky.

„Tím, že tvrdohlavě, opakovaně, systematicky země odmítají prokázat aspoň minimální solidaritu, otevírají automaticky politickou debatu o schengenském prostoru, ve skutečnosti právě otevírají (otázku) jejich vlastního setrvání v schengenském prostoru,“ dodal Michel.

„Moje výzva nepřesvědčila“

Michel v úterý odpoledne v projevu žádal opoziční strany o spolupráci a podle belgických médií se obracel hlavně na levici. Opoziční socialisté ale následně předložili návrh na vyslovení nedůvěry, ke kterému se připojili i Zelení. Michel v reakci oznámil, že odstupuje.

Web zpravodajské společnosti RTBF napsal, že končící premiér je nyní na cestě za králem.

„Pochopil jsem, že moje výzva nepřesvědčila. Pochopil jsem, že nebyla vyslyšena. Musím to tedy respektovat a vzít tuto situaci na vědomí. Rozhodl jsem se předložit demisi a mám v úmyslu ihned se vydat za králem,“ řekl Michel.

Charles Michel (42)

  • Premiérem se stal Charles Michel v říjnu 2014. Koalici tehdy vytvořily čtyři strany: tři vlámské - separatistická Nová vlámská aliance (NV-A), křesťanští demokraté (CD-V), liberální OpenVLD - a Michelovo valonské Reformní hnutí (MR). Michel se tehdy stal ve svých osmatřiceti letech nejmladším premiérem Belgie od roku 1840.
  • Před nástupem do čela vlády byl od prosince 2007 do února 2011 ministrem spolupráce a rozvoje v několika belgických vládách. V únoru 2011 byl zvolen do čela liberální valonské strany Reformní hnutí (MR). V jejím čele byl až do nástupu do premiérského křesla v roce 2014.
  • Ve funkci premiéra prošel nejtěžší zkouškou po teroristických útocích v Bruselu v březnu 2016, které si vyžádaly 32 obětí. Po útocích dali k dispozici své funkce belgičtí ministři vnitra a spravedlnosti Jan Jambon a Koen Geens, protože Belgie nedostatečně zareagovala na varování od Turecka o některých pachatelích útoku, které Turecko několikrát vyhostilo. Kvůli kritice bezpečnostních opatření na bruselském letišti, které bylo jedním z terčů krvavých atentátů, podala demisi ministryně dopravy Jacqueline Galantová, vláda ale nakonec tuto zkoušku přestála a Belgie poté rozšířila svou účast na bombardování pozic radikálního hnutí Islámský stát (IS), které se k útokům přihlásilo.
  • Osudným se Michelovi stal až migrační pakt OSN, který rozložil jeho vládu. Michel vedl od minulého týdne menšinový kabinet, protože původní koalici předtím kvůli odporu k paktu opustila největší strana Nová vlámská aliance (N-VA). Dnes Michel oznámil demisi, neboť opozice navrhla vyslovit jeho vládě nedůvěru. Michel již předtím řekl, že migrační pakt využívají některé politické strany "k šíření lží a nepravd". "Má země ale bude na správné straně," řekl také.
  • Michel se narodil 21. prosince 1975 v Namuru v rodině Louise Michela, který byl v letech 1999-2004 ministrem zahraničí a v letech 2004 až 2009 evropským komisařem pro rozvoj a humanitární spolupráci.
  • Studoval právo v Bruselu a v Amsterodamu, v roce 1995 se stal ve dvaceti letech advokátem.
  • Již v 16 letech vstoupil do strany Mladí liberálové Jodoigne, brabantského města, kde byl jeho otec od roku 1983 starostou. V roce 1994 Charlese Michela zvolili radním provincie Valonské Brabantsko. V roce 1999 jej zvolili do belgického parlamentu, v roce 2000 se stal ministrem vnitra v místní vládě Valonska - ve věku 25 let to byl nejmladší ministr v historii belgického království. Od roku 2006 byl starostou města Wavre.
ČTK, Lidovky.cz

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz