5. července 2016 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osm až šestnáct let. Belgický soud vynesl tresty nad útočníky z Paříže

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Řekl jí, že ubytování poskytnul dvěma lidem na žádost známé. Ta mu sdělila, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řekl jí, že ubytování poskytnul dvěma lidem na žádost známé. Ta mu sdělila, že... | foto: Reuters

BRUSEL Belgický soud v úterý udělil tresty až 16 let vězení pro obžalované z procesu kolem teroristické buňky odhalené při loňském policejním zásahu ve městě Verviers. Informovala o tom agentura Reuters. Před soudem stanulo začátkem května sedm mužů, kteří se podle prokuratury podíleli na přípravě teroristických útoků v Belgii. Mozkem skupiny byl podle závěrů vyšetřování Abdelhamid Abaaoud, hlavní organizátor loňských krvavých atentátů v Paříži.

Prokurátor žádal pro čtyři hlavní postavy skupiny z Verviers tresty od deseti do 18 let vězení, soudce byl nakonec o něco mírnější a poslal muže za mříže na dobu od osmi do 16 let. „Pro Abaaouda a buňku z Verviers bylo cílem (bruselské) letiště Zaventem,“ uvedl ve verdiktu soudce Pierre Hendrickx.

Policejní operace ve Verviers se uskutečnila loni 15. ledna, krátce po útocích v Paříži, při nichž tři islamističtí ozbrojenci postříleli 17 lidí včetně členů redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo. Akce v Belgii s vyšetřováním pařížských útoků přímo nesouvisela. Při policejním zásahu byli zabiti dva islamisté, další byl zatčen.

Abaaouda belgický soud v létě v nepřítomnosti odsoudil ke 20 letům vězení za...
Řekl jí, že ubytování poskytnul dvěma lidem na žádost známé. Ta mu sdělila, že...

Nejvyšší tresty dostali právě ve Verviers zatčený šestadvacetiletý Marouane El Bali, který byl obžalován z vedení teroristické organizace, pokusu o vraždu, plánování útoků a výroby výbušnin a Mohammed Hamza Arshad. Ten podle obžaloby skupině dodával zbraně a byl podle své výpovědi v kontaktu s Abaaoudem.

Abaaoud ve Verviers dopaden nebyl, později pak jako hlavní organizátor naplánoval útoky v Paříži, při nichž loni 13. listopadu zahynulo 130 lidí. Zahynul pak při přestřelce s francouzskou policií ve svém úkrytu na pařížském předměstí Saint-Denis pět dní po útocích.

ČTK
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz