8. dubna 2019 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bělorusko otevřelo turistické trasy v zamořené černobylské zóně. Nebezpečí údajně nehrozí

Detailní záběr na památník před 4. reaktorem černobylské elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detailní záběr na památník před 4. reaktorem černobylské elektrárny | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

MINSK Správa běloruského regionu při havarované jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu otevřela dvě oficiální turistické trasy, které zájemce provedou dosud uzavřenými místy bez rizika ozáření. Třicetikilometrová ochranná zóna kolem havarovaného reaktoru byla na běloruském území přes 30 let uzavřena, i když lidé žádostiví dobrodružství přijížděli z celého světa. Teď mají možnost projít ochrannou zónou legálně.

Černobylská havárie z roku 1986 zasáhla značnou část jihovýchodního Běloruska. Podle expertů se do ovzduší dostalo čtyřistakrát více radioaktivního spadu než z atomové bomby svržené v roce 1945 na Hirošimu. 

Hotel v Pripjati
Opuštěny a rozebraný autodrom v Pripjati

Bělorusko vzdálené od elektrárny jen 15 kilometrů postihla katastrofa nejvíc, lidé v ochranné zóně dodnes nesmějí žít. Legální turistiku úřady povolily v omezeném rozsahu až nyní, z ukrajinské strany je už pro turisty oblast otevřená.

Nebezpečí turistům v Bělorusku údajně nehrozí, přestože na některých místech radiace stokrát i tisíckrát převyšuje přípustnou normu, uvedla na svém webu běloruská televize ONT. 

Podél vytyčených tras bude podle organizátorů ozáření turistických výprav menší než dávka radiace, které byli turisté vystaveni při cestě letadlem z Evropy do Běloruska. Cena pro pětičlennou výpravu s běloruským průvodcem se pohybuje kolem 340 běloruských rublů (asi 3600 korun).

K vidění jsou vyklizené a opuštěné vesnice, kterých je v běloruské uzavřené zóně údajně téměř stovka. Do zchátralých objektů není povolen přístup kvůli osobní bezpečnosti, trasa je z obou stran vymezena bílými liniemi. V první etapě organizátoři počítají s dvěma výpravami měsíčně, později se má turistický ruch rozšiřovat.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.