Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bělorusko v reakci na sankce ze strany Evropské unie omezuje vzájemné vztahy

Svět

  16:18aktualizováno  18:05
Minsk - Bělorusko povolalo na konzultace svého stálého představitele při Evropské unii, oznámilo podle agentury TASS běloruské ministerstvo zahraničních věcí. Ministerstvo uvedlo, že zároveň zakáže vstup do Běloruska zástupcům evropských struktur a lidem z členských zemí EU, kteří napomohli zavedení protiběloruských sankcí. Odjezd do Bruselu na konzultace doporučil Minsk také zástupci EU v Bělorusku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Tažení proti běloruskému režimu. EU se shodla na sankcích, mají citelně zasáhnout Lukašenka

Minulý týden se v reakci na incident, kdy běloruské úřady v květnu donutily k přistání v Minsku komerční let mířící do Vilniusu a zatkly opozičního novináře Ramana Prataseviče cestujícího tímto letem, shodli ministři zahraničí členských zemí EU na rozšíření protiběloruských sankcí. Na sankčním seznamu, pomocí kterého chce EU omezit režim běloruského lídra Alexandra Lukašenka a zamezit porušování lidských práv v Bělorusku, nyní figuruje 166 lidí a 15 institucí.

Minsk zároveň zahájil proces pozastavení dohody s EU o přijímání osob podléhajících deportaci. Cílem tohoto ujednání bylo zabránit nelegální migraci. Lukašenko podle agentury AP již dříve varoval, že Bělorusko se nebude nadále snažit bránit proudění migrantů do zemí EU. Na příliv nelegálních migrantů například z Iráku, kteří se dostávají do EU přes Bělorusko, si stěžovala tento měsíc Litva.

Kromě povolání svého stálého zástupce z Bruselu Bělorusko také oznámilo, že pozastavuje účast v projektu Evropské unie Východní partnerství, který slouží ke sbližování EU se státy východní Evropy a Kavkazu. Kromě Běloruska se jej dosud účastnily Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Předseda Evropské rady Charles Michel v reakci na tuto zprávu podle agentury AFP sdělil, že rozhodnutí Minsku způsobí další vyostření napětí ve vzájemných vztazích.

Běloruský novinář Pratasevič je nyní v domácím vězení. Podle jeho rodiny se ale nejedná o velký posun

První balíček současných protiběloruských sankcí EU přijala loni v říjnu po srpnových běloruských prezidentských volbách. Podle běloruských úřadů v nich opět zvítězil Lukašenko, EU však hlasování považuje za zmanipulované a jeho výsledek neuznává. Sankcemi chce zabránit také porušování lidských práv v Bělorusku včetně násilného potlačování protivládních protestů, které ve východoevropské zemi propukly v reakci na srpnové volby.

Situací v Bělorusku se zabývala také česká vláda. Její členové se na jednání s prezidentem Milošem Zemanem shodli na potřebě zřídit v Praze zastoupení běloruské opozice. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který o tom informoval na twitteru, uvedl, že běloruské opoziční hnutí má jednoznačnou podporu České republiky.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat