Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zástupci zemí EU našli technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který autoritářsky v zemi vládne již 26 let. Loňské prezidentské volby rozpoutaly rozsáhlé protesty po celém Bělorusku. foto: Reuters

Brusel - Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti Bělorusku. S odvoláním na diplomatické zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. K dohodě přispěl postoj Rakouska, které stáhlo své námitky. Dohodu ještě musejí schválit političtí představitelé členských zemí.
  17:16

Kulhánek: Česko odsuzuje metody Lukašenkova režimu, podpoříme evropské sankce vůči Bělorusku

Nové sankce by se měly týkat například finančního sektoru. Očekává se, že EU vydá zákaz na poskytování půjček Bělorusku a zákaz nákupů jeho krátkodobých dluhopisů. Diplomaté rovněž navrhují omezení nákupu a prodeje některého zboží, například tabákových výrobků, ropy a ropných produktů. Omezení se má týkat rovněž uhličitanu draselného, který se používá v průmyslu, zbraní, anebo i telekomunikačních technologií, jež mohou sloužit k dohledu a sledování lidí.

„Touto dohodou EU vysílá jasnou a cílenou zprávu proti nesnesitelné represi ze strany běloruského režimu,“ uvedlo rakouské ministerstvo zahraniční. Rakousko původně vznášelo proti novým sankcím námitky, podle Reuters se mohou sankce výrazně dotknout rakouské bankovní skupiny Raiffeisen Bank International (RBI), která je významný hráčem na běloruském bankovním trhu.

Lukašenkův režim přitvrzuje. Atmosféra v Bělorusku začíná připomínat autokracii

Zpřísnění sankcí ještě musejí schválit političtí představitelé členských zemí. Mohlo by se tak stát na nadcházejícím summitu EU, který je na programu příští týden. Zpřísnění sankcí je reakcí na vynucené přistání letadla společnosti Ryanair na pravidelné lince z Atén do Vilniusu. Po přistání v Minsku byl na konci května zadržen opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně. Bělorusko tvrdilo, že dodrželo veškeré pravidla, někteří zahraniční představitelé však označili chování běloruských úřadů za únos.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!