Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Diktátoři nesmí psát dějiny.‘ Cichanouská chce mezinárodní tribunál pro činitele Lukašenkovy diktatury

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská přednesla 9. června 2021 projev v Senátu v Praze. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by trestně stíhal představitele diktatury běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Uvedla to ve středu v projevu v Senátu. Podle ní má Lukašenkův režim teroristickou podstatu a Bělorusové čelí teroru, který nezažili od dob stalinistických represí.
  11:37aktualizováno  12:16

„Vyzývám, aby se inicioval mezinárodní tribunál, který provede vyšetření zločinů diktatury Lukašenka v minulosti a v době voleb v roce 2020,“ prohlásila Cichanouská. Česko by podle ní mělo začít trestně stíhat představitele Lukašenkova režimu. Běloruské instituce, které se podílejí na potlačování opozice, by měly být považovány za zločinecké, dodala.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská přednesla 9. června 2021...
Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a předseda Senátu Miloš...

„Nesmíme umožnit diktátorům, aby psali dějiny,“ uvedla Cichanouská. Podle ní by úsilí Bělorusů o svobodu a demokracii nemělo být mezinárodním společenstvím obětováno „pro uklidnění diktátora“ a dialog s ním tak, jako se to stalo Československu v roce 1938 podle mnichovské dohody, kterou uzavřely Velká Británie a Francie s nacistickým Německem.

‚Bojím se, že nebudu nikdo.‘ Pratasevičova přítelkyně popsala pocity z běloruské vazby

„Vyzývám Českou republiku, aby zaujala důsledné stanovisko vůči Lukašenkovu nelegitimnímu režimu, aby neuznávala jeho vládu a veškerá jeho rozhodnutí a dohody považovala za nezákonné,“ uvedla Cichanouská. Česko by mělo zvýšit podporu běloruské občanské společnosti, nezávislým médiím či perzekvovaným, posílit počet vysokoškolských stipendií pro běloruské studenty či kulturní programy.

Cichanouská žádá také nové sankce proti Lukašenkovu režimu, které by cílily na všechny jeho představitele a státní firmy. Vyzvala k zastavení investic a obchodování s běloruskými státními společnostmi a bankami. Podle vůdkyně běloruské opozice by se měla uspořádat i mezinárodní konference na nejvyšší úrovni k řešení situace v její zemi. Je přesvědčena o tom, že vnější tlak může stav změnit a může předejít dalším obětem.

„Jediným možným vyřešením současné krize v Bělorusku mohou být pouze svobodné volby pod mezinárodním dohledem,“ uvedla Cichanouská, která loni místo svého manžela kandidovala proti Lukašenkovi v prezidentských volbách. Volby, v nichž Cichanouská oficiálně získala jen desetinu hlasů, jsou označovány za zmanipulované. Lukašenkovo znovuzvolení ČR ani EU neuznává. Za skutečného vítěze voleb je považována Cichanouská, přesto v příštích volbách už znovu kandidovat nehodlá. Chce se pouze podílet na jejich uspořádání.

Lukašenkův režim přitvrzuje. Atmosféra v Bělorusku začíná připomínat autokracii

Cichanouská ve svém projevu odkazovala na spisovatele Franze Kafku, studenta Jana Palacha, exprezidenta Václava Havla či filozofa Jana Sokola. „Je symbolické, že bělorusky slovo Praha znamená touhu, prahnutí. Dnes je toto slovo obzvlášť aktuální pro náš národ, který prahne po spravedlnosti, prahne po pravdě, prahne po svobodě,“ řekla šéfka běloruské opozice.

Senátoři Cichanouské a jejímu úsilí vyjádřili podporu, jejímž symbolem byla plaketa, kterou jí předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) spolu s červenobílou kyticí v historických běloruských národních barvách. Cichanouskou senátoři ocenili také dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Jejímu projevu byli přítomni rovněž bývalí předsedové Senátu Libuše Benešová (ODS) a Petr Pithart (KDU-ČSL).

Autor: