Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Bojím se, že nebudu nikdo.‘ Pratasevičova přítelkyně popsala pocity z běloruské vazby

Demonstrace na podporu zadržených novinářů Romana Prataseviče a Ihara Losika ve Varšavě, 3. června 2021. foto: Reuters

Minsk/Moskva - Ruska Sofija Sapegaová, kterou běloruské úřady zadržely společně s jejím partnerem, opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem po nuceném přistání letadla v Minsku, popsala v dopisech rodině své pocity z vyšetřovací vazby tajné služby KGB v Minsku. Rodina se o dopisy z 1. a 3. června podělila s ruskou redakcí BBC, která zveřejnila jejich úryvky.
  10:32

„Dnes je třetího, den, kdy jsem ráno měla obhájit diplomovou práci a večer jít s Romou (Ramanem) do restaurace, pít šampaňské, jíst těstoviny, těšit se z léta, líbat se a milovat,“ napsala Sapegaová v jednom z dopisů. „Ale všechno je trochu jinak. Místo toho jsem ráno měla k snídani kaši, cvičila jsem a večer jsem měla čaj se sušenkami. Sama,“ dodala.

Raman Pratasevič v běloruské státní televizi.
Čtvrteční vystoupení běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče v...

Třiadvacetiletá studentka zároveň vyjádřila obavy z toho, co všechno kvůli pobytu ve vězení zmešká. „Jediný strach, který mě drásá, je strach, že zůstanu pozadu... Bojím se, že se dostanu na svobodu a nebudu nikdo, absolutně nepotřebná. Hrůza pomyslet, že jsem neobhájila diplomovou práci,“ napsala.

Žena také ujistila, že se zatím s pobytem ve vazbě dobře vyrovnává, hodně čte, píše si deník, cvičí a má chuť k jídlu. Pravidelně ji prý navštěvuje lékař. Upřesnila, že nemá hodinky a orientuje se podle odbíjení zvonů.

Sapegaovou zadržely společně s Pratasevičem 23. května běloruské úřady na letišti v Minsku poté, co přinutily i s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž se pár vracel do Litvy z dovolené v Řecku.

Jako za stalinských represí. Rozhovor s Pratasevičem byl zjevně zmanipulovaný, uvedlo ministerstvo zahraničí

O dva dny později běloruská státní televize STV zveřejnila videozáznam, v němž Sapegaová říká, že na sociální síti Telegram spolupracuje s informačním kanálem, který zveřejňuje osobní údaje příslušníků běloruských silových orgánů, úředníků, soudců a novinářů pracujících pro státní média. Tento kanál s názvem Čornaja kniga Belarusi (Černá kniha Běloruska) byl v dubnu běloruskými úřady označen za extremistický. Mnozí ale důvěryhodnost přiznání Sapegaové zpochybnili a upozornili, že záznam působí tak, že žena odříkává předem naučený text.

Zdroj stanice BBC obeznámený s povahou případu Sapegaové uvedl, že studentka je podezřelá z činů porušujících několik článků trestního zákoníků včetně těch, které se týkají porušení veřejného pořádku, organizace hromadných nepokojů a rozdmýchávání společenské nenávisti. Zatčení Sapegaové a Prataseviče důrazně odsoudila řada zemí a organizací včetně USA a Evropské unie, která v reakci na incident také zakázala vstupu běloruských aerolinií do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat