Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš s Cichanouskou hovořil o politické situaci, pomoci i zadrženém novináři. Běloruska se dále sejde s opozicí

Premiér Andrej Babiš se 8. června 2021 odpoledne v Hrzánském paláci v Praze setkal s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. foto: ČTK

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se v úterý odpoledne v Hrzánském paláci setkal s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Hovořili o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl na twitteru úřad vlády.
  17:30aktualizováno  19:18

Zeman vyjádřil Cichanouské osobní podporu, opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem

Babiš posléze na twitteru uvedl, že jej potěšila slova o tom, že ČR je velmi dobrým příkladem země, která Bělorusko podpořila konkrétními kroky, například pomocí přes humanitární program Medevac. Zdravotně-humanitární program koordinovaný ministerstvem vnitra dosud pomohl 89 perzekvovaným Bělorusům. „Ujistil jsem ji (Cichanouskou), že naši podporu v boji za svobodu a dodržování lidských práv bude mít vždy,“ poznamenal premiér.

Bezpečnostní složky zadržely zhruba před dvěma týdny opozičního novináře Prataseviče a jeho partnerku v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Premiér Andrej Babiš s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou...
Návštěva Svjatlany Cichanouské Cichanouská v Praze.

Lídři zemí Evropské unie se v reakci shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku a zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Řada zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území nebo pro ně uzavřely svůj vzdušný prostor pro přelety.

Cichanouskou v úterý dopoledne na zámku v Lánech přijal také prezident Miloš Zeman. Vyjádřil jí osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. Cichanouskou nyní čeká také schůzka s předsedy Pirátů Ivanem Bartošem a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vítem Rakušanem. Večer se pak na pražské Kampě uskuteční za její účasti koncert pro běloruské občany pronásledované režimem Alexandra Lukašenka.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, sešla se mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Setkala se také s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. V úterý se v Knihovně Václava Havla sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací.

Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská míří do Česka. Sejde i se Zemanem a Babišem

Návštěvu Cichanouské doprovázejí zpřísněná bezpečnostní opatření. I když na ni neměla automatický nárok, policie jí přidělila ochranku.

Ve středu Cichanouská přednese projev v Senátu, setká se s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!