Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo nesází v boji s covidem jen na očkování, chce zkusit i ‚Trumpův‘ lék

Německý ministr zdravotnicí Jens Spahn uvedl, že země začne využívat léky proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr zdravotnicí Jens Spahn uvedl, že země začne využívat léky proti... | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Německá vláda oznámila, že nakoupila dvě stě tisíc dávek preparátů na bázi protilátek. Jeden z nich je přitom od stejné společnosti, jejíž výrobek byl použitý loni na podzim při léčbě tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Od příštího týdne budou v Německu nasazeny monoklonální protilátky jako v první zemi Evropské unie,“ oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v rozhovoru pro nedělní vydání deníku Bild. Léky mají být podle jeho vyjádření použity nejprve k léčbě na několika univerzitních klinikách. Spahn také prozradil, že Německo za ně zaplatilo 400 milionů eur, což znamená, že za jednu dávku dalo 2000 eur (přes 52 tisíc korun).

Zmíněné léky mají být využity k léčbě dospělých pacientů, u nichž se covid-19 zatím projevuje mírnými příznaky, kde ovšem existuje riziko pozdějšího těžkého průběhu. „Působí jako pasivní očkování. Podávání těchto léků může pomoct rizikovým pacientům v počáteční fázi,“ uvedl Spahn. Rozhodnutí, zda lék použijí, či nikoli, má záležet na lékařích, kteří budou muset posoudit individuální stav pacienta.

Německo
Vědci společnosti Regeneron Pharmaceuticals pracující na léku proti novému typu...

Takzvané monoklonální protilátky jsou vyráběny v laboratořích. Přitom jsou použity protilátky z krve uzdravených pacientů na covid-19. Protilátky by měly dokázat zaútočit na koronavirus na přesně definovaném cíli. Díky tomu by se pak u nakaženého neměla nemoc stihnout projevit.

„Dosavadní studie ukazují, že podávání protilátek by mohlo pomoct zmenšit množství viru v těle a tím ovlivnit příznivý vývoj onemocnění,“ prohlásila k tomu jedna z mluvčích německého ministerstva zdravotnictví. Vláda v Berlíně si zajistila dodávku hned dvou „protilátkových“ léků. V prvním případě se jedná o Bamlanivimab amerického farmaceutického koncernu Eli Lilly. V druhém případě jde o preparáty Casirivimab/Imdevimab americké společnosti Regeneron, jež musejí být podány současně.

V USA mohou být zmíněné léky používány v rámci režimu nouzového povolení, které vydala americká Federální léková agentura (FDA). V Evropské unie zatím povoleny nejsou.

Prostředek Bamlanivimab byl ve Spojených státech podáván pacientům v několika domovech pro seniory. Průběžné studie ukazují, že v testovaných zařízeních pomohl snížit riziko nákazy o osmdesát procent. O léčbě pomocí protilátek se začalo poprvé ve větší míře hovořit loni na podzim. Tenkrát onemocněl na covid-19 tehdejší americký prezident Donald Trump. Lékaři mu následně podávali protilátkový koktejl REGN-COV2.

Protilátky pomohly k rychlému návratu

Jeho účinné látky se navázaly na spike-protein koronaviru a deformovaly jeho strukturu. Tím bylo zabráněno, aby koronavirus napadl lidské buňky a rozmnožoval se. Kombinací dvou různých protilátek se mělo zamezit, aby koronavirus zmutoval.

Sám Trump, jehož postihlo onemocnění během vrcholící předvolební kampaně, tehdy označil koktejl za „zázrak od Boha“. Ač patřil kvůli věku a své nadváze do skupiny rizikových pacientů, přesto nakonec potřeboval na uzdravení a návrat do úřadu menší dobu, než se původně čekalo.

Ještě během první, jarní vlny pandemie se přitom zdálo, že dříve než vakcíny proti covidu se podaří výrobcům dodat léky proti nemoci. Od té doby jich byla vyzkoušena celá řada, avšak málokteré přinesly žádané výsledky.

Platí to i pro preparáty, které byly v minulosti úspěšně nasazeny při léčbě eboly, chřipky, žloutenky typu C či SARS. U mnoha z nich se ukázalo, že účinkují třeba jen v některých fázích onemocnění. Naproti tomu přípravky využívající právě protilátek se zdají být v současné době nadějnější.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!