Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid, nebo chřipka. Praktici musí těžit ze znalosti svých pacientů, léky i neschopenky řeší na dálku

Česko

  5:00
PRAHA - Češi navštíví svého praktického lékaře v průměru dvanáctkrát za rok. To skýtá solidní prostor k tomu, aby se doktor a pacient navzájem dobře poznali. A právě to může být v probíhající koronavirové epidemii jeden z nástrojů, jak čelit rekordnímu růstu počtu infikovaných onemocněním covid-19. Kvapem se totiž blíží start sezony chřipkových onemocnění, jež provázejí obdobné příznaky jako covid.
Chřipková sezóna může znamenat další problém (ilustrační foto)

Chřipková sezóna může znamenat další problém (ilustrační foto) foto: Reuters

Může tak nastat problém s jejich rozlišením. Obě nemoci postihují především dýchací ústrojí, nejčastěji se projevují dušností a kašlem, provází je také horečka, únava či bolesti svalů a kloubů.

„Někomu nečiní tělesná teplota okolo 38 stupňů Celsia velké potíže, pro jiného už je takřka smrtelná. Zdravotní komplikace každý pacient snáší jinak. Právě v tomto je nezastupitelná role primární péče, praktičtí lékaři by měli dobře znát své pacienty a konkrétně podle jejich stavu řešit problém tak, aby diagnóza byla přesná a léčba vedla k úspěšnému závěru,“ řekl pro Svatopluk Býma, předseda Výboru společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Zůstat doma a volat

Dle něj jsou lékaři na souběh chřipkové sezony s koronavirovou epidemií připraveni. Potřebují však úzkou spolupráci s pacienty. „Projeví-li se u u někoho respirační potíže či zvýšená teplota, neměl by se hned sebrat a zamířit do čekárny ordinace. Doporučujeme nejprve zavolat obvodnímu lékaři a zdravotní stav s ním konzultovat. Lékař vše vyhodnotí a případně pošle dotyčného na testování,“ uvedl Býma.

„Pokud z telefonního rozhovoru dojdeme k závěru, že pacient naplňuje respirační obtíže spojené s příznaky covidu, automaticky posíláme žádanky na provedení testu,“ potvrdil webu Lidovky.cz předseda Sdružení praktických lékařů České republiky Petr Šonka s tím, že opatrnost je kýžená především proto, aby se podařilo zajistit chod ambulancí během covidové krize a také co nejvíce ochránit například chronicky nemocné pacienty se slabou imunitou.

Ukáže-li se, že je pacient pozitivní na covid-19, pak pokud má mírný či bezpříznakový průběh onemocnění, zůstává v domácím léčení a praktici s ním dál komunikují. „Je-li test na koronavirus negativní a obtíže u dotyčného přetrvávají, řešíme příčinu jeho obtíží dál. Případně jej lékař pozve na vyšetření,“ upřesnil Býma s tím, že takovému, u nějž praktik vyhodnotí, že je namístě udělit status „pracovní neschopnost“, je možné vystavit neschopenku, aniž by pro ni musel do ordinace.

„Díky zavedené online platformě není třeba pro ni chodit, to samé platí u e-receptů na léky, které pak může v lékárně vyzvednout případně i příbuzný,“ dodal Býma.

Úder koronaviru postupně modeluje chování Čechů řada z nich se stává ohleduplnějšími ke svému zdraví i okolí. Přitom až dosud byl třeba nešvar přecházení nemoci častou praxí nejednoho zaměstnance, ať už z ekonomických důvodů – nižší výplata kvůli nemocenské –, či z obavy, že jej kolegové v práci označí za lenocha nebo simulanta. Strach z covidu tento postoj nejspíš mění, dle dostupných dat České správy sociálních zabezpečení se kupříkladu k polovině letošního roku počet ukončených pracovních neschopností zvýšil oproti stejnému období předešlého roku asi o sedmdesát tisíc.

„Dříve jsem na nějakou tu rýmu moc nekoukal a dál chodil do práce. Teď už jsem daleko opatrnější a zodpovědnější. Navíc stačí, když třeba v obchodě byť jen mírně slabě zakašlu, jsem ihned terčem podezíravých pohledů jiných nakupujících,“ popsal pro Lidovky.cz čtyřicátník Petr z Plzně, který pracuje v pivovaru.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat