Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Při jednání s Merkelovou hrál hry na mobilu. Premiér spolkové země to pokládá za normální, kancléřku i urazil

Bodo Ramelow ze strany Levice. foto: Reuters

Berlín - Premiér německé spolkové země Durynsko Bodo Ramelow čelí kritice, protože přiznal, že při dlouhých jednáních s německou kancléřkou Angelou Merkelovou hraje hry na mobilním telefonu. Při rozhovoru v nové sociální aplikaci Clubhouse navíc kancléřku označil posměšnou zdrobnělinou, informovala v pondělí agentura DPA.
  10:29

Německá policie zpřísnila kontroly na frankfurtském letišti, Česko je považováno za rizikové

Ramelow si v neděli postěžoval, že jsou pravidelná jednání premiérů 16 spolkových zemí s kancléřkou Merkelovou o epidemické situaci v Německu velmi dlouhá a často je prokládají přestávky. Účastníci si proto podle něj čas krátí hraním her. „Někteří hrají sudoku, jiní hrají na mobilu šachy nebo scrabble. A já hraju Candy Crush,“ uvedl politik, který je prvním a dosud jediným zemským premiérem ze strany Levice. Dodal, že hraní na mobilním telefonu je pro něj způsobem, jak si vyčistit hlavu.

Přiznání podle agentury DPA učinil Ramelow v debatě vedené přes aplikaci Clubhouse, která je v Německu stále oblíbenější. Umožňuje vytvářet diskuzní fóra v on-line prostředí, na rozdíl od jiných aplikací ale přenáší jen zvuk a nikoli video.

Během debaty v aplikaci podle DPA Ramelow také označil německou kancléřku posměšnou zdrobnělinou Merkelchen, kterou lze přeložit jako Merklička či Merklinka.

Předseda durynské organizace Křesťanskodemokratické unie (CDU), která je v této zemi v opozici, Ramelowa ostře kritizoval. „Je to buď výraz arogance moci nebo únavy z vykonávání úřadu,“ řekl Christian Hirte. Ramelowa kritizovala také opoziční Svobodná demokratická strana (FDP) ale přidala se i koaliční sociální demokracie (SPD). Podle durynského ministra vnitra Georga Maiera (SPD) je na takové věci jako je hraní na mobilu při jednáních „situace příliš vážná“.

Durynský premiér nejprve uvedl, že jeho vyjádření v debatní skupině byla vytržena z kontextu. Později se ale omluvil, především za posměšné označení Merkelchen. „Zdrobňovat jméno spolkové kancléřky bylo výrazem mužské ignorance,“ uvedl Ramelow. Z aféry si podle svých slov bere ponaučení, že musí i v uzavřených skupinách na internetu dávat pozor na to, co říká, neboť „nepřítel stále naslouchá“.

Ministerským předsedou Durynska se stal politik Levice Bodo Ramel

V Durynsku se budou letos konat zemské volby. Původně měli jít voliči v zemi, která má 2,1 milionu obyvatel, k urnám již v dubnu. Kvůli epidemické situaci se ale strany dohodly na odkladu hlasování na 26. září. V Durynsku je nyní spolu se Saskem nejhorší situace ohledně šíření koronaviru z celého Německa.

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat