Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při jednání s Merkelovou hrál hry na mobilu. Premiér spolkové země to pokládá za normální, kancléřku i urazil

Bodo Ramelow ze strany Levice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bodo Ramelow ze strany Levice. | foto: Reuters

Berlín  Premiér německé spolkové země Durynsko Bodo Ramelow čelí kritice, protože přiznal, že při dlouhých jednáních s německou kancléřkou Angelou Merkelovou hraje hry na mobilním telefonu. Při rozhovoru v nové sociální aplikaci Clubhouse navíc kancléřku označil posměšnou zdrobnělinou, informovala v pondělí agentura DPA.

Ramelow si v neděli postěžoval, že jsou pravidelná jednání premiérů 16 spolkových zemí s kancléřkou Merkelovou o epidemické situaci v Německu velmi dlouhá a často je prokládají přestávky. Účastníci si proto podle něj čas krátí hraním her. „Někteří hrají sudoku, jiní hrají na mobilu šachy nebo scrabble. A já hraju Candy Crush,“ uvedl politik, který je prvním a dosud jediným zemským premiérem ze strany Levice. Dodal, že hraní na mobilním telefonu je pro něj způsobem, jak si vyčistit hlavu.

Přiznání podle agentury DPA učinil Ramelow v debatě vedené přes aplikaci Clubhouse, která je v Německu stále oblíbenější. Umožňuje vytvářet diskuzní fóra v on-line prostředí, na rozdíl od jiných aplikací ale přenáší jen zvuk a nikoli video.

Během debaty v aplikaci podle DPA Ramelow také označil německou kancléřku posměšnou zdrobnělinou Merkelchen, kterou lze přeložit jako Merklička či Merklinka.

Předseda durynské organizace Křesťanskodemokratické unie (CDU), která je v této zemi v opozici, Ramelowa ostře kritizoval. „Je to buď výraz arogance moci nebo únavy z vykonávání úřadu,“ řekl Christian Hirte. Ramelowa kritizovala také opoziční Svobodná demokratická strana (FDP) ale přidala se i koaliční sociální demokracie (SPD). Podle durynského ministra vnitra Georga Maiera (SPD) je na takové věci jako je hraní na mobilu při jednáních „situace příliš vážná“.

Durynský premiér nejprve uvedl, že jeho vyjádření v debatní skupině byla vytržena z kontextu. Později se ale omluvil, především za posměšné označení Merkelchen. „Zdrobňovat jméno spolkové kancléřky bylo výrazem mužské ignorance,“ uvedl Ramelow. Z aféry si podle svých slov bere ponaučení, že musí i v uzavřených skupinách na internetu dávat pozor na to, co říká, neboť „nepřítel stále naslouchá“.

V Durynsku se budou letos konat zemské volby. Původně měli jít voliči v zemi, která má 2,1 milionu obyvatel, k urnám již v dubnu. Kvůli epidemické situaci se ale strany dohodly na odkladu hlasování na 26. září. V Durynsku je nyní spolu se Saskem nejhorší situace ohledně šíření koronaviru z celého Německa.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...