Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bez emocí a ochotně. Breivik na ostrově líčil detaily masakru

Breivik se vrátil na ostrov v poutech a na provaze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Breivik se vrátil na ostrov v poutech a na provaze. | foto: YouTube

OSLO Norský atentátník Anders Behring Breivik se v sobotu znovu ocitl na ostrově Utöya, kde v červenci zastřelil 69 lidí. Cílem akce byla kriminalistická rekonstrukce zločinu. Breivik měl celou dobu pouta na rukou i na nohou a policisté ho navíc vodili na provaze. Zločinec s vyšetřovateli dobře spolupracoval, neprojevil ale prý sebemenší lítost nebo emoce.

"Podezřelý (Breivik) působil dojmem, že se ho návrat na Utöyu nijak emocionálně nedotkl, ...neprojevil žádnou lítost," uvedl prokurátor Hjort Kraby. "Byl v této věci vyslýchán už asi 50 hodin a pokaždé byl klidný, ochotný spolupracovat a zacházet do detailů. A stejně tak tomu bylo i na Utöye," řekl Hjort Kraby.

Breivika podle něj převezli na ostrov lodí. Obviněný procházel zhruba stejnou trasu jako v den masakru a dopodrobna líčil, co se tehdy dělo. Provázelo ho deset až 12 policistů, kteří prý do jeho líčení zasahovali co možná nejméně.

Deník Verdens Gang zveřejnil záběry z rekonstrukce pořízené z dálky, na nichž Breivik simuluje střelbu do vody. Jejím terčem byli mladí lidé, kteří se snažili uplavat z ostrova před jeho běsněním.


Ostrov je od červencového masakru veřejnosti nepřístupný, během policejní rekonstrukce byl pak hermeticky uzavřen. Postaralo se o to šest policejních člunů, nad místem činu přelétával vrtulník.

77 obětí

Breivik se už přiznal ke dvěma krvavým útokům z 22. července. Zabil při nich 77 lidí: osm výbuchem nálože trhaviny umístěné v automobilu v centru metropole Osla a 69 střelbou na nedalekém ostrově Utöya.

Hrozí mu za to nejméně 21 let vězení.

Podle prokurátora Hjorta Krabyho bylo tato přísná bezpečností opatření vedena snahou zabránit Breivikovi v případném pokusu o útěk a zároveň ho ochránit před eventuálními mstiteli.

Komplice neměl
Norští vyšetřovatelé došli k prakticky definitivnímu závěru, že extremista Breivik oba teroristické útoky naplánoval, připravil a spáchal zcela sám.

 

Breivikovy oběti a jejich příběhy

Nic nesvědčí o existenci nějakých jiných "buněk", které Breivik naznačil, jde spíše o jeho snahu dodat si důležitosti, oznámil ve středu v Oslu vyšetřující prokurátor Christian Hatlo.

PODÍVEJTE SE, DO JAKÉHO VĚZENÍ BREIVIKA MOŽNÁ ZAVŘOU:

Anders Behring Breivik v policejním autě
,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Ministr Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Ministr Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Ministr Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...