Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bez hříšného porna a gayů. Ruská církev láká na bezúhonnou pravoslavnou wi-fi

Svět

  6:00
Ruské církevní autority se rozhodly rozrazit vody virtuálního světa. Moskvanům nabídnou vlastní wi-fi síť, se širokým pokrytím a zcela zdarma. Účel? Ochránit duše Rusů před hojným nebezpečenstvím, které na ně v on-line prostoru číhá. Na Pravoslavný internet má totiž jakýkoli hříšný obsah vstup přísně zakázán.

Kirill, patriarcha ruské pravoslavné církve. foto: Reuters

Cenzura ve virtuálním prostoru? Kdepak, brání svébytný projekt mluvčí Moskevského patriarchátu Roman Bogdasarov. „Nemáme v plánu omezovat přístup k jakýmkoli internetovým zdrojům. Jen chceme vymazat všechno, co lidem pod rouškou dobra působí zlo,“ objasnil listu Izvěstija církevní hodnostář, který nedávno bil na poplach před „hříšnými“ bramborovými chipsy. „Církev stanovila jasné pravidlo - hřích je to, co poškozuje lidské zdraví,“ sdělil na konci října agentuře Interfax.

Stejný axiom řídí i koncepci „Pravoslavného internetu“, se kterým se ruská církev pochlubila koncem minulého týdne. Síť, jež bude k dispozici v okolí kostelů, ale také na řadě světských veřejných míst, především tam, kde se shromažďují mladí lidé, nepustí uživatele na stránky s extremistickým, sektářským či pornografickým obsahem.

K TÉMATU:

Tím jsou v očích církve nejen mládeži nepřístupné erotické materiály, ale rovněž propaganda extremistických náboženských uskupení jako Islámský stát či „křesťanské sekty“. Blokovány budou rovněž weby, které by mohly „věřící citelně rozrušit“, jako například zmínky o „netradiční sexuální orientaci“, uvedl Alexej Protopopov ze společnosti Crystal Protection, jež byla realizací morálně bezúhonné sítě pověřena. K dispozici nebudou ani „překroucené výklady dějin“.

Morálka, vlastenectví, rodina

Co tedy nová wi-fi, jejíž spuštění je plánováno v pokud možno co nejbližší době, svým uživatelům nabídne? V prvé řadě pochopitelně stránky věnované náboženské tematice - ale zdaleka nejen je. Uživatel bude moci zhlédnout také „normální filmy - například snímky Alexandr Něvský a Unaveni sluncem,“ stejně jako další tvorbu zastávající „ty správné hodnoty, jako tradiční morálka, vlastenectví či ochranu rodiny a dětí,“ zdůraznil Bogdasarov.

Hledám druhou manželku. Značka: Na smartphonu, s ruskou aplikací a podle práva šaría

Iniciativa vůdčích mozků ruského pravoslaví zaujal rovněž jejich muslimské protějšky. Zástupce předsedy Rady muftíů Ruska Rušan Abbjasov již přispěchal s prohlášením, že muslimští programátoři pilně pracují na „halal sociální síti“, která umožní přístup jen k obsahu slučitelnému s islámskou vírou a hodnotami.

Ruská pravoslavná církev je jedním z mocenských pilířů Kremlu, jemuž poskytuje oporu v jeho prezentaci Ruska jako bašty nezkažené křesťanské tradice a morálky. Případným kritikům, kteří by snad chystanou wi-fi chtěli vinit z příklonu k propagandě, nicméně vzkazuje jediné: „Jestli nechcete používat ruský Pravoslavný internet, běžte si na ten běžný.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!