18. října 2012 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Patriarcha opět dráždí Rusy. Nakoupil si luxusní nábytek

Kirill, patriarcha ruské pravoslavné církve. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kirill, patriarcha ruské pravoslavné církve. | foto: Reuters

MOSKVA Moskevský patriarcha Kirill, známý již jako majitel přepychových hodinek a bytu za 50 milionů rublů (asi 30 milionů Kč), se opět dostal do řečí. Důvodem pozornosti médií jsou tentokrát nákupy luxusního nábytku od italského výrobce, který si pořídil do své rezidence.

"Italská nábytkářská firma Jumbo vstoupila do rezidence patriarchy vší Rusi Kirilla I. se vší parádou. V posledních týdnech se zabývala zařizováním audienčního sálu," citují ruská média z italského listu Il Giorno. Nově zařízený sál prý neotvíral "nikdo jiný, než prezident Vladimir Putin".

Nábytek sice pochází z kolekce Four Seasons, dostupné i jiným movitým klientům, ale pro exkluzivního zákazníka byl ještě speciálně zkrášlen za přispění ruské designérky. Podobné zakázky z Ruska ale nejsou žádná vzácnost, naopak země oligarchů patří k hlavním odbytištím.

Stůl za půl milionu

"Rusové si velice oblíbili elegantní a přepychový styl našeho nábytku, a tak už mnoho let spolupracujeme s místními designéry a bytovými architekty a vytváříme na zakázku interiéry pro ty nejváženější klienty," pochlubil se manažer firmy. Konkrétním jménům se vyhnul, stejně jako cenám. Jeden z moskevských obchodů však firemní nábytek nabízí: židli v přepočtu za bezmála 60.000 Kč, stůl za více než půl milionu.

Záliba v luxusu už způsobila patriarchovi nejednu nepříjemnost. Letos na jaře se propírala neobratnost církevních cenzorů, kteří na snímku z audience vyretušovali z patriarchova zápěstí drahé hodinky za přibližně 560.000 korun. Ale zapomněli na jejich odraz na vyleštěném stole.

ČTĚTE O SKANDÁLU S HODINKAMI:

Patriarchovi zázračně zmizely z ruky hodinky (vpravo dole vidíte nepovedenou retuš)

Patriarchovi zázračně zmizely z ruky hodinky (vpravo dole vidíte nepovedenou retuš)

Velký rozruch rovněž způsobil soudní spor, ve kterém "nájemnice" v patriarchově bytu, údajně Kirillova vzdálená sestřenice, málem zruinovala souseda, rovněž klerika a bývalého ministra zdravotnictví, žalobou o 20 milionů rublů (více než 12 milionů Kč). Mělo jít o odškodnění za útrapy pramenící z opravy sousedova příbytku.

Před časem se jedno spotřebitelské sdružení pokusilo patriarchu dostat k církevnímu soudu za kupčení v hlavním pravoslavném chrámu země, licoměrnost, zálibu v přepychu a soužití se ženou. V minulosti však Kirill bez úhony přečkal i jiné skandály, které mu ani nezabránily vystoupat až na sám vrchol církevní hierarchie. A církevní představitelé všechna odhalení odmítají jako útoky nepřátel víry.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz