12. listopadu 2018 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bezdomovec nákupním vozíkem zaútočil na teroristu s nožem. V Austrálii je hrdina

Hrdina s vozíkem Michael Rogers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrdina s vozíkem Michael Rogers. | foto: Twitter

SYDNEY Australský bezdomovec, který se při pátečním incidentu v centru Melbourne snažil útočníkovi s nožem bránit v pohybu nákupním vozíkem, je oslavován jako hrdina. On sám se tak ale necítí, informovala agentura Reuters. Při útoku zahynul jeden člověk a dva další byli zraněni.

Michael Rogers (46) se na scéně ocitl ve chvíli, kdy útočník původem ze Somálska Hassain Khalif Shire Ali (30) pobodal tři lidi, zabil místního známého restauratéra a další dva muže zranil.

Uživatelé sociálních médií začali Rogersovi říkat „muž s vozíkem“ (trolleyman). Online charitativní sbírka na jeho podporu do dnešního poledne SEČ vynesla asi 130 000 australských dolarů (více než 2 miliony Kč). „Náš hrdina je velice skromný a o této sbírce neměl tušení,“ uvádí webová stránka GoFundMe. „Je úžasný. Myslíme si, že jeho snaha si zaslouží odměnu, která mu opravdu pomůže.“

V rozhovoru pro australská média trval Rogers (46) na tom, že hrdina není. „Poslal jsem vozík přímo na něj a trefil jsem ho, ale úplně jsem ho nesundal. Nejsem hrdina,“ prohlásil.

Deníku Melbourne’s Age také řekl, že sám se ocitl na špatné straně zákona. Střídavě ve vězení a na svobodě strávil asi 20 let, včetně pětiletého trestu za násilné vloupání. Dlouhou dobu také brával drogy.

„Nemám dobrou zkušenost s policií,“ řekl Rogers novinám a dodal, že ke svému pátečnímu činu se rozhodl „bez přemýšlení“.

Policejní komisař státu Viktorie Graham Ashton řekl, že pachatel měl rovněž „nepříliš propracovaný“ plán, jak vyhodit do vzduchu své vozidlo. To by mělo za následek mnohem více obětí. Do svého pickupu umístil několik plynových bomb, jejichž výbuch však selhal.

Hořící auto po útoku v melbournské Bourke Street.

Hořící auto po útoku v melbournské Bourke Street.

Shire Ali byl australské federální policii znám. V roce 2015 mu byla zrušena platnost pasu kvůli tomu, že plánoval odcestovat do Sýrie, kde se chtěl přidat k teroristické organizaci Islámský stát.

Zatímco lidé Rogerse oslavují, čelní představitelé policie státu Viktorie se ohledně jeho reakce na útok neshodují. Zástupce komisaře Shane Patton řekl, že policie bezdomovcovu pomoc na místě činu oceňuje. „Není pochyb o tom, že se zachoval statečně,“ řekl radiu ABC a dodal, že „si jeho pomoci velice váží“.

Na druhou stranu Pattonův nadřízený, hlavní komisař Graham Ashton, prohlásil, že Rogersovo chování mohlo vést k tragickým důsledkům. „Nerad kritizuji lidi v této situaci, instinktivně reagují na to, co se děje před nimi,“ řekl Ashton melbournskému radiu 3AW. „Ale kdyby býval nákupní vozík trefil policistu a srazil ho k zemi, a tím by se útočník dostal nad něj, určitě to mohlo mít tragické následky. V tomto případě naštěstí nemělo.“

Premiér státu Viktorie Daniel Andrews dnes potvrdil, že zemřelému restauratérovi Sistu Malaspinovi, který byl v místě velice oblíben, bude vypraven státní pohřeb. Uvažuje se i o tom, že po něm bude přejmenována ulice, kde provozoval svou kavárnu.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.