9. listopadu 2018 7:47, aktualizováno  11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Melbourne útočník pobodal několik lidí. Zemřel v nemocnici, policie mluví o terorismu

Australská policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australská policie (ilustrační foto) | foto: Reuters

Melbourne V australském Melbourne bylo v pátek ráno pobodáno několik lidí, jeden člověk a útočník zemřeli. Podle policie jsou zraněny další tři osoby. Policie útočníka postřelila a zatkla, následně zemřel v nemocnici. Útok policisté vyhodnotili jako teroristický čin, další související násilí podle nich nehrozí.

Útok se stal v blízkosti melbournského obchodního centra Target v ulici Bourke Street po půl sedmé středoevropského času, tedy asi v 16:30 australského času. Podle svědků útočník na místo přijel pick-upem, naboural a do auta hodil neznámý předmět, načež auto začalo hořet. Policie útočícího muže postřelila a zatkla, ten později zemřel v nemocnici. V tuto chvíli nehledá další podezřelé, potvrdila jednoho mrtvého.

Hořící auto po útoku v melbournské Bourke Street.
Přikryté tělo mrtvého nebo zraněného muže v Bourke Street po útoku v...

„Jela jsem v tramvaji, když lidé začali říkat, že venku je někdo s nožem. Podívala jsem se zadním oknem ven a viděla jsem hořící pick-up, jak jede napříč přes ulici,“ řekla serveru The ABC svědkyně incidentu Meegan Mayová. Chvilku potom slyšela velkou ránu. „Znělo to asi jako výstřel, nebyla to exploze. Nedlouho poté přijela ambulance a 50 policejních aut,“ řekla Mayová.

Policie okolí obchodního centra uzavřela, incident vyšetřuje jako teroristický čin. Popřela ale informace některých médií, že útočník křičel „Allahu Akbar“, stejně tak domněnky, že se snažil jedné z obětí uříznout hlavu. Policie nesdělila motiv útočníka, ani jeho identitu. On i jeho rodina však byli podle policie „známí protiteroristickým týmům“. Útočník měl dříve problémy s drogami, páchal krádeže a porušoval dopravní předpisy.

Svědkové incidentu upozornili na „muže s vozíkem“, který se zapojil do pacifikace útočníka tím, že do něj najel nákupním vozíkem. „Muž s nákupním vozíkem je hrdina. Austrálie tě miluje,“ vzkázala na Twitteru uživatelka Nina Kylie. Jiní mu děkují za uvědomělou a okamžitou pomoc. Někteří uživatelé ale tvrdí, že se při zásahu neměl „plést do cesty“.

Dnešní incident se stal na stejné ulici, kde loni v lednu najel řidič autem do chodců. Zabil šest lidí a zranil asi 30 lidí. Nešlo tehdy o teroristický čin; útočník byl identifikován jako člověk s mentální poruchou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz