17. listopadu 2018 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oslavovaný bezdomovec, který nákupním vozíkem bránil teroristovi, má kriminální minulost

Hrdina s vozíkem Michael Rogers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrdina s vozíkem Michael Rogers. | foto: Twitter

Melbourne Bezdomovec, kterého v Austrálii oslavují jako hrdinu, protože pomohl v centru Melbourne minulý pátek zastavit teroristu nákupním vozíkem, byl v pátek předvolán policií k výslechu. Místní média upozorňují na jeho kriminální minulost.

Australská média, na něž odkazuje server BBC, upozornila na pět případů, v němž měl muž, kterého veřejnost začala považovat za hrdinu, v minulosti porušil zákon. Mělo jít o dva případy vloupání, dvě krádeže a spáchání méně závažného trestního činu v době, kdy byl propuštěn na kauci.

Michael Rogers (46), přezdívaný „muž s vozíkem“ (Trolley Man), se 9. listopadu ocitl v centru Melbourne shodou okolností na stejném místě, kde útočník původem ze Somálska Hassain Khalif Shire Ali (30) pobodal tři lidi, z čehož jeden z nich na místě zemřel a další dva byli zraněni. Rogers se rozhodl svým vozíkem útočníka zablokovat a tak pomohl policistům, aby terorista nezranil nikoho dalšího. Následně útočník zemřel v nemocnici na následky střelného zranění poté, co se jej pokusila zpacifikovat policie.

Na Rogersovu podporu byla založená online charitativní sbírka, která vynesla více než 140 000 australských dolarů (více než 2 miliony korun). Sbírka byla založena Donnou Stolzenberg, která je zakladatelkou Melbourské bezdomovecké charity.

V rozhovoru pro australská média trval Rogers na tom, že hrdina není. „Poslal jsem vozík přímo na něj a trefil jsem ho, ale úplně jsem ho nesundal. Nejsem hrdina,“ prohlásil.

Deníku Melbourne’s Age také řekl, že sám se dříve ocitl na špatné straně zákona. Dlouhá léta byl střídavě ve vězení a na svobodě, včetně pětiletého trestu za násilné vloupání. Dlouhou dobu také bral drogy.

, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.