19. ledna 2019 5:25 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Teplá židle. Český Krumlov má pro bezdomovce novou službu

Bezdomovec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdomovec | foto: Pavel WellnerLidové noviny

ČESKÝ KRUMLOV V Českém Krumlově funguje nová služba s názvem Teplá židle. Jde o obdobu noclehárny, která umožňuje lidem bez domova přečkat mrazivou noc v teple. V době od 20:00 do 8:00 mohou lidé bez přístřeší strávit noc na židli, případně dostat karimatku a spací pytel nebo deku.

„Služba v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže je zatím bezplatná,“ řekla mluvčí města Petra Nestávalová. Provoz služby platí město, předpokládané náklady jsou 55 000 korun za celou zimu. Personálně Teplou židli zajišťuje Český červený kříž. Služba funguje v zimě, letos do března 2019, a to vždy jen při mrazech, když teplota v noci klesne pod minus pět stupňů podle předpovědi.

Jak řekla mluvčí, do 20. prosince 2018 sloužil ve městě pro lidi bez domova prostor Církve Českobratrské Evangelické na sídlišti Mír. Noclehárna Teplá židle byla zatím v provozu během zimy třikrát, protože příliš nemrzlo.

„V Českém Krumlově nám zcela chybí noclehárna. Dříve jsme využívali kapacity noclehárny v Českých Budějovicích, ale ta je v současnosti zpravidla obsazená. Dlouho jsme hledali řešení, až se nám pro letošní zimu podařilo zajistit chybějící službu tímto náhradním způsobem,“ řekl starosta Dalibor Carda (SNK-Město pro všechny).

Služba funguje od poloviny prosince v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže na sídlišti Vyšný. V místnosti jsou židle, stůl, WC s umyvadlem, karimatky, spací pytle a deky. Příchozí dostanou teplé nápoje i jídlo. „V případě potřeby je zdarma poskytnuto oblečení a klienti jsou informováni o možnosti využít další sociální pomoc,“ uvedla mluvčí.

Starosta předpokládá, že ještě přibude sprcha a hygienické zázemí. „Vnímáme tento projekt jako pilotní a následně využijeme zkušeností v dalším období při plánování noclehárny,“ řekl Carda.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz