Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden vyzval v telefonátu Putina, aby zasáhl proti hackerům v Rusku

Joe Biden a Vladimir Putin se setkali v červnu 2021 v Ženevě. foto: Reuters

Washington/Moskva - Americký prezident Joe Biden telefonicky vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina, aby zasáhl proti počítačovým hackerům, kteří z ruského území podnikají vyděračské kybernetické útoky. Oznámil to Bílý dům. Americké firmy a úřady byly v poslední době cílem řady útoků, které podle expertů přišly z Ruska. Zatím poslední větší incident tohoto druhu je z uplynulého víkendu.
  19:45aktualizováno  21:07

Ruští hackeři zaútočili na celostátní výbor republikánů, uvedla agentura Bloomberg

„Prezident Biden zdůraznil, že Rusko musí přijmout kroky, jež rozbijí v Rusku působící skupiny, které podnikají ransomwarové útoky. Dal také jasně najevo, že je odhodlán nadále bojovat proti hrozbě, kterou ransomware představuje,“ uvedl Bílý dům. Dodal přitom, že Biden Putnovi sdělil, že Spojené státy „podniknou veškeré nutné kroky k ochraně svých občanů i kritické infrastruktury tváří v tvář této pokračující hrozbě“.

Vladimir Putin a Joe Biden se setkali v Ženevě.
Ruský prezident Vladimir Putin si třese rukou se švýcarským prezidentem Guyem...

Mluvčí Bílého domu pak uvedla, že oba lídři spolu mluvili asi hodinu. Hlavním tématem jednání byl víkendový útok, který využil slabiny v softwaru americké společnosti Kaseya. Skrz něj se hackeři dostali do systémů asi 1500 firem, uvedla Kaseya.

Minimální prostor pro shodu. Biden a Putin hledali skulinu ve vzájemné nedůvěře

Biden následně novinářům sdělil, že telefonát se podle jeho názoru nesl v dobrém duchu. „Jsem optimista,“ řekl. Biden také připouští možnost, že útok bude veden z území státu, jehož vláda za útokem nebude. Dodal však, že očekává jasnou reakci, pokud Washington Moskvě k takovému incidentu poskytne dostatečné množství informací.

Telefonát přišel necelý měsíc po prvním osobním setkání obou lídrů od Bidenova nástupu do funkce. Biden na červnové schůzce Putina varoval před útoky proti americkým úřadům a podnikům, které podle amerických expertů přicházejí od skupin sídlících v Rusku.

Kybernetické útoky proti Spojeným státům se v posledních měsících staly jedním z největších bezpečnostních problémů, s nimiž se Bidenova administrativa potýká. V květnu činnost hackerů vedla k dočasnému pozastavení provozu potrubí, které zajišťuje distribuci paliva asi pro polovinu východního pobřeží USA. 

Odkud útočili hackeři na ropné dodávky v USA? Přišlo to z Ruska, Moskva je v tom ale nevinně, řekl Biden

Společnost Colonial Pipeline, která toto potrubí provozuje, zaplatila hackerům miliony dolarů, aby získala opětovnou kontrolu nad svými počítačovými systémy. Americké úřady nakonec oznámily, že se jim většinu prostředků zaplacených v kryptoměně bitcoin podařilo hackerům zabavit.

Spojenými státy rovněž otřásl útok zneužívající slabiny v softwaru firmy SolarWinds, přes který získali hackeři přístup do počítačových systémů řady amerických úřadů i tisíců soukromých firem. V nich pak nepozorovaně slídili několik měsíců. Za útokem podle některých expertů stálo Rusko, což ale Moskva odmítá.

Autor: