Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bilance WHO: za jediný den se covidem nakazilo rekordních 900 tisíc lidí, oočkována je už miliarda

Vakcína Johnson & Johnson foto: Reuters

Paříž - Ve světě se za jediný den nakazilo koronavirem skoro 900 tisíc lidí, což je podle agentury AFP dosavadní rekord. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své sobotní odpolední bilanci uvedla, že od posledního součtu přibylo přesně 894 043 případů nákazy. AFP také informovala, že podle jejího propočtu byla na celém světě podána už více než miliarda dávek proticovidových vakcín. Na světě žije zhruba 7,8 miliardy lidí.
  22:17

V Hradci Králové se zřejmě objevila indická mutace koronaviru. Dva lidé jsou v izolaci, jejich kontakty v karanténě

Na rekordním přírůstku počtu nakažených za den se nejvíce - více než třetinou - podílela Indie, zhruba 230 tisíc nakažených nově registrovala Evropa a stejný počet pak Severní a Jižní Amerika.

V Indii nyní přibývá nakažených takovým tempem, jaké dosud žádná jiná země nezaznamenala. V sobotu ráno země za posledních 24 hodin hlásila pozitivní test u skoro 350 tisíc lidí. Brazílie k bilanci přispěla 80 tisíc novými případy nákazy, přes 62 tisíc infikovaných pak ohlásily USA.

Celkem se podle WHO od začátku pandemie nakazilo virem SARS-CoV-2 přes 145 milionů lidí, více než tři miliony z nich zemřely.

Svět se mezitím snaží pandemii čelit očkováním. Podle agentury AFP už byla podána více než miliarda dávek, a to necelých pět měsíců od zahájení prvních hromadných vakcinačních kampaní.

AFP uvádí, že k sobotním 17:45 SELČ bylo ve 207 zemích nebo teritoriích světa upotřebeno nejméně 1 002 938 540 dávek očkovacích látek proti covidu-19. Tisková agentura vychází z oficiálních údajů jednotlivých zemí.

V čele očkování: Izrael

Osmapadesát procent všech dávek bylo podáno ve třech zemích: v USA (225,6 milionu), Číně (216,1 milionu) a Indii (138,4 milionu). V poměru k velikosti vlastní populace je však v čele Izrael, kde už je kompletně oočkováno téměř 60 procent lidí. Následují Británie, kde 49 procent obyvatel dostalo alespoň první dávku vakcíny, Spojené arabské emiráty s 51 procenty, USA (42 procent), Chile (41 procent), Bahrajn (38 procent) a Uruguay (32 procent).

V Evropské unii bylo dosud upotřebeno 128 milionů vakcínových dávek, jimiž bylo naočkováno 21 procent unijní populace. V čele jsou Malta a Maďarsko, kde už očkovací látku dostalo 47 procent, potažmo 37 procent lidí. Nejlidnatější země EU jsou v tomto ohledu průměrné. Ve Francii má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny 20,5 procenta obyvatel, v Německu 22,6 procenta, v Itálii zhruba každý pátý a ve Španělsku 22,3 procenta.

USA znovu začnou očkovat vakcínou Johnson & Johnson. Podávání přerušili kvůli krevním sraženinám

AFP připomíná, že meta 500 milionů podaných vakcínových dávek byla pokořena 25. března, takže dvojnásobného počtu se podařilo dosáhnout během necelého měsíce. V bohatých zemích, v nichž žije 16 procent světové populace, bylo aplikováno 47 procent všech dosud spotřebovaných dávek. Dvanáct zemí podle AFP s očkováním proti covidu ještě vůbec nezačalo. Jsou to Tanzanie, Madagaskar, Burkina Faso, Čad, Burundi, Středoafrická republika a Eritrea v Africe, Vanuatu, Samoa, Kiribati v Oceánii a dále pak Severní Korea a Haiti.

Nejrozšířenější vakcínou na světě je navzdory polemikám kolem ní britsko-švédská AstraZeneca. Používá se ve třech čtvrtinách zemí. Vakcínu Pfizer/BioNTech používá 44 procent států a teritorií, očkovací látku Moderna 22 procent, čínskou Sinopharm nejméně 41,2 procenta, ruský Sputnik V nejméně 32,15 procenta a čínský Sinovac 21,1 procenta zemí, píše AFP.

Autor: