24. února 2017 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům k Tillersonovi nepouští novináře. Ministr vymýšlí, jak se v médiích prodat

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí USA Rex Tillerson. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americký ministr zahraničí Rex Tillerson má pocit, že má špatný mediální obraz a malý vliv na politiku prezidenta Donalda Trumpa. Pověřil proto svůj tým, aby vymyslel plán, jak se více prezentovat před novináři. Ti do této chvíle prý neměli k šéfovi diplomacie USA skoro žádný přístup.

Snaha Tillersona zlepšit svůj mediální obraz, svědčí podle amerického serveru Politico o jeho obavě, že nemá dostatečné slovo v hlavních zahraničněpolitických kauzách Trumpovy administrativy. Ministerstvo zahraničí například pod jeho vedením zatím nepořádá každodenní brífinky pro novináře, jako tomu bývá zvykem. Ačkoliv je plánuje co nevidět zavést, není známo kdy. Minulé administrativy s nimi přitom zpravidla začaly hned po inauguraci.

Kromě toho Tillerson ještě neměl osobní tiskovou konferenci a zatím ani není oficiálně obsazen post mluvčího.

Pravidelné brífinky jsou v resortu diplomacie vnímány jako významná možnost ovlivnit podobu zahraniční politiky USA. „Všechno je to o správných faktech. Ministr zahraničí má šanci uvádět je na pravou míru a ovlivňovat tak konkrétně zahraniční vztahy USA,“ uvedla bývalá mluvčí ministerstva Jen Psakiová. Lidé z ministerstva se shodují, že by brífinky měly začít co nejdříve. Je to totiž jedna z možností, kterou může Tillerson jednoduše přilákat mediální pozornost.

Lavrov se divil

Kromě toho Tillersonovi ubírá body, že se neobjevuje po boku svého prezidenta. Například poté, co spolu ve středu jednali před odletem ministra do Mexika, Bílý dům zamítl fotoreportérům možnost pořídit společnou fotografii obou mužů.

Otazníky vyvolala i cesta šéfa diplomacie do Evropy minulý týden. S sebou totiž přizval pouze pár novinářů. Po setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem navíc většinu z nich poslali po Rusově výstupu pryč a na Tillersonovy poznámky už čekat nesměli. „Proč je nenechali ptát se?“ divil se i Lavrov.

Zaměstnanci resortu mají obavy i z poměrů v Bílém domě. Domnívají se, že zahraniční politiku řeší Trumpův zeť Jared Kushner a hlavní poradce Steve Bannon nezávisle na ministerstvu. Před důležitými telefonáty Trump odmítá i brífinky se specialisty z diplomatických řad.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson.
Večeře s japonským premiérem v Palm Beach

„Tillerson je velmi talentovaný a schopný muž. Problémem ale je, že v Trumpově administrativě se těžko odhaduje, jaký je prezidentův aktuální postoj k některým tématům,“ vysvětlil Eliot Cohen, bývalý zaměstnanec resortu a v současné době učitel na Univerzitě Johns Hopkins.

Podle amerického serveru na ministerstvu zahraničí visí i další důležité otazníky. Kariérní diplomaté jsou frustrovaní nedostatkem zaměstnanců, škrty v některých odděleních a celkovým nedostatkem přesných plánů vedení resortu.

„Sedí nám tu spousta schopných lidí s rukama v klíně, protože jim nikdo neříká, co mají dělat,“ cituje Politico svůj anonymní zdroj z ministerstva. Většina diplomatů zůstává optimistická, ale mají třeba problém s tím, že Trump vetoval Tillersonovu volbu pro pozici svého zástupce, protože byl k novému prezidentovi kritický. „Lidé se ptají, jestli má Tillerson dostatečnou moc,“ uvedl další zdroj amerického serveru.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz