9. ledna 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílý dům finančně podpoří Los Angeles. Bojí se "detroitského scénáře"

Hollywood | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hollywood | foto: Reprofoto

Los Angeles je i díky čtvrti Hollywood synonymem bohatství a slávy. Pravda je však jiná, některé městské čtvrti se topí v chudobě. Bílý dům se rozhodl zasáhnout a ze státního rozpočtu uvolní stovky milionů dolarů, které mají pomoct s jejich obnovou.

Bílý dům se k tomuto kroku odhodlal v rámci 50. výročí od spuštění války proti chudobě, kterou v 60. letech odstartoval tehdejší americký prezident Lyndon B. Johnson. Peníze by měly pomoci oblasti mezi Pico-Union, Westlake, Koreatownem a Východním Hollywoodem, upřesnil starosta Los Angeles Eric Garcetti.

Peníze ze státní kasy by měly zajistit rekonstrukci obytných prostor, zvýšení veřejné bezpečnosti a v neposledním případě také lepší vzdělání místních dětí. Celkově bude město čerpat po dobu maximálně deseti let 500 milionů dolarů (asi 10 miliard korun). Podobná finanční výpomoc pak směřuje také do San Antonia, Filadelfie nebo Oklahomy.

Podle vyjádření Bílého domu pomohou peníze zvýšit také "dostupnost bydlení, vylepšit dopravní infrastrukturu a zajistit vzdělání pro všechny". Část peněz připadne i neziskové organizaci Youth Policy Institute, která se stará o výchovu mladistvých a dohlíží na ně.

Nedopadnout jako Detroit

Symbolem krize některých amerických měst je kdysi prosperující Detroit. Ten musel po mnoha měsících ekonomických problémů v červenci loňského roku vyhlásit bankrot. Město dluží 18,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 366,3 miliard korun, a jeho problémy denně zasahují do života obyvatel. Detroit se proslavil zejména automobilovým průmyslem.

Počet obyvatel města klesl z 1,8 milionu v roce 1950 na 700 tisíc. Město zasáhly korupční skandály. Chyběly peníze na péči o město. Lidé si stěžovali například na to, že policie nereaguje na nouzová volání, nebo na nefunkční pouliční osvětlení, které nikdo neopravuje. Ve Spojených státech nyní panují obavy, aby se podobný scénář, jaký potkal Detroit, neodehrál také v dalších velkých městech.

Oldřich Mánert, oka